Lekturą NC 2021 roku była sztuka Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność pani Dulskiej. Po długiej przerwie w organizowaniu spotkań z publicznością – w ubiegłym roku NC zostało nagrane i wyemitowane jako film na FB i na naszej stronie - Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprosiła mieszkańców do sali MDK. Wodzirejem naszego tegorocznego święta literatury był Jacek Grondowy, aktor Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.

Jak co roku, bibliotekarze otrzymali wiele zgłoszeń od osób chętnych do udziału w Narodowym Czytaniu. Szczególnie cieszy liczny udział młodych ludzi i dzieci z naszego miasta. Dzięki ich obecności i zaangażowaniu impreza staje się jeszcze bardziej spontaniczna i autentyczna. Oprawę muzyczną zapewniła skrzypaczka Anna Krupa; wystrój przygotowanej sceny zapewniły meble i przedmioty wypożyczone z Galerii Stylowe Wnętrze. Wszyscy czytający obdarowani zostali okazjonalnymi medalami, a uczestnicy quizu, którzy udzielili prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, otrzymali nagrodę książkową.

W czytaniu wybranych fragmentów tekstu udział wzięli: Agata Szmigiel, Michalina Kruszyk, Honorata Grochala, Aleksandra Fitas, Katarzyna Sawicka, Elżbieta Piątczak, Denis Stocki, Gabriela Kuźmińska, Kinga Krzywonos, Elżbieta Mielcarek-Silwanowicz, Lucyna Burczyńska, Barbara Janicka, Patrycja Żygadło-Sałęga, Katarzyna Ochońska, Dobrawa Grabska, Lidia Radziewicz, Mariusz, Magdalena oraz Marcjanna, Matylda i Mariusz Karmasz, Małgorzata Sokołowska, Krystyna Radzięta, Dorota Baranowska, Radosław Baranowski, Halina Szymańczak, Stanisława Żandarmska, Angelika Kacperska, Krystyna Dziurman, Teresa Kierżnowska, Mieczysława Gramsch i Ireneusz Owsik.

MBP serdecznie dziękuje dyrekcji i pracownikom Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu za wszechstronną pomoc w przeprowadzeniu NC 2021.