W sobotę, 5 marca, odbyło się kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Literiada”.

Okazją do spotkania DKK był zbliżający się Dzień Kobiet. W sobotnie przedpołudnie czas upłynął klubowiczom na miłej rozmowie o literaturze, czytaniu wierszy i refleksjach o życiu.

Uczestnicy spotkania zapromowali książki ze zbiorów MBP, których bohaterkami są kobiety:

Bulaszewska Małgorzata, Wizerunek kobiety w sieci i poza siecią. Kompetencje medialne a stereotypowe postrzeganie wizerunku kobiety, Imprint Media, Warszawa 2020.

Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939, zebrała Aneta Górnicka-Boratyńska, Czarna Owca, Warszawa 2018.

Czyńska Małgorzata, Kobiety z obrazów, Marginesy, Warszawa 2020.

Evans Claire Lisa, Pionierki Internetu, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.

Fedorowicz Andrzej, Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły co chciały, Prószyński Media, Warszawa 2019.

Gies Frances, Gies Joseph, Życie średniowiecznej kobiety, Znak Horyzont, Kraków 2019.

Gilbert Rosalie, Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2021.

Gromkowska-Melosik Agnieszka, Kobiecość jako źródło społeczno-kulturowych niepokojów. Krystalizacje i rozproszenia, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2019.

Grossmann Agnès, Wielkie rozpustnice w historii. Od Kleopatry po Matę Hari,  Wydawnictwo Amber, Warszawa 2019.

Grzybkowska Teresa, Kobieta wodzem chwalebnego czynu. Twórczynie pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Wydawnictwo Tako, Warszawa-Toruń 2018.

Jarska Natalia, Kobiety z marmuru. Robotnice w Polsce w latach 1945-1960, Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Warszawa 2015.

Kończak Joanna, Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice, Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

(Nie)równość płci w sferze publicznej. Gender (in)equality in the public sphere, red. nauk. Martyna Kawińska, Olga A. Kotowska-Wójcik, CeDeWu, Warszawa 2021.

Pańków Julia, Pańków Lidia, Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia, Sport i Turystyka – Muza, Warszawa 2018.

Pilich Maria, Pilich Przemysław, Nasi nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna, Sport i Turystyka - Muza, Warszawa 2021.

Pospieszny Tomasz, Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla, Wydawnictwo Po Godzinach, Warszawa 2019.

Puchalska Joanna, Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice, Fronda PL, Warszawa 2017.

Sgarbi Vittorio, Oblicza kobiety w sztuce. Pełne gracji, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2015.

Urbanik-Kopeć Alicja, Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2021.

Urbanik-Kopeć Alicja, Anioł w domu, mrówka w fabryce, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2018.

Urbanik-Kopeć Alicja, Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach, Sonia Draga, Katowice 2019.

Wiechnik Olga, Posełki. Osiem pierwszych kobiet, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2019.

Wróblewski Andrzej Kajetan, 300 uczonych prywatnie i na wesoło, T. 1, Prószyński Media, Warszawa 2018.

Wróblewski Andrzej Kajetan, 300 uczonych prywatnie i na wesoło, T. 2, Prószyński Media, Warszawa 2018.