14 marca świętujemy dzień najsłynniejszej liczby świata – liczby π (pi). Pomysł na wybór tego dnia pochodzi z USA, gdzie tę datę zapisuje się jako „3.14”. Liczba π to długość obwodu koła (okręgu) podzielona przez długość przechodzącą przez środek (średnicę). Już starożytnych interesował stosunek długości okręgu do jego średnicy. Ok. 2000 r. p.n.e. Babilończycy przyjęli przybliżoną wartość π równą 3. Natomiast sam symbol „π” wprowadził do użytku w 1706 r. walijski matematyk William Jones.
M.in. o liczbie π można przeczytać więcej w publikacji autorstwa Tony’ego Crilly’ego Matematyka. 50 idei, które powinieneś znać.
Matematyka. 50 idei, które powinieneś znać składa się z 50 krótkich kilkustronicowych popularnonaukowych tekstów, każdy poświęcony jednemu ważnemu matematycznemu zagadnieniu. Każdy z rozdziałów można czytać w dowolnej kolejności. Poszczególne rozdziały urozmaicają: oś czasu z oznaczeniem ważnych i przełomowych momentów dla badań każdego zagadnienia, rysunki, cytaty, sentencje i ciekawostki. Publikację polecamy każdemu zainteresowanemu sprawdzeniem swojej matematycznej wiedzy.
Tony Crilly, Matematyka. 50 idei, które powinieneś znać, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.
W księgozbiorze Czytelni MBP posiadamy również inne książki wydane w ramach serii Wydawnictwa Naukowego PWN 50 idei, które powinieneś znać:
Mark Henderson, Genetyka. 50 idei, które powinieneś znać, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.
Ben Dupré, Filozofia. 50 idei, które powinieneś znać, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.