Zapraszamy na spotkanie z Joanną Bator i rozmowę o jej ostatniej powieści "Gorzko, gorzko" (Wydawnictwo Znak, 2020) w piątek 8 kwietnia 2022 r. o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu (ul. Parkowa 1).

Spotkanie odbędzie się w ramach Śląskiego Wieczoru Literackiego 2022.  Organizatorami wydarzenia są Referat ds. Kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz), Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu oraz Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu.

Program Śląskiego Wieczoru Literackiego 2022 jest dostępny w języku polskim na stronie internetowej Muzeum Śląskiego w Görlitz.

Śląski Wieczór Literacki
8-9 kwietnia 2022, Görlitz-Zgorzelec

W piątek i sobotę 8-9 kwietnia zapraszamy na Śląski Wieczór Literacki w Görlitz-Zgorzelcu!

W polskiej części Europa-Miasta przygotowaliśmy dla Państwa – we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Miejskim Domem Kultury w Zgorzelcu – dwa wyjątkowe wydarzenia.

W piątek, 8 kwietnia zapraszamy o godz. 17:00 do Domu Kultury w Zgorzelcu na spotkanie autorskie z Joanną Bator i rozmowę o jej ostatniej powieści "Gorzko, gorzko" (Wydawnictwo Znak, 2020). Joanna Bator jest publicystką i dziennikarką, autorką powieści, opowiadań i esejów, a także prac naukowych. Porzuciła karierę akademicką dla twórczości literackiej. Ogromną popularność w kraju i z granicą przyniosła jej osadzona w Wałbrzychu "Piaskowa Góra". Jest laureatką wielu polskich i międzynarodowych nagród, w tym Nike (za "Ciemno, prawie noc") oraz polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. W "Gorzko, gorzko" autorka wraca na Dolny Śląsk, zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim. Jak sama przyznaje, Dolny Śląsk jest jej „literacką matczyzną“, z której czerpie wątki literackie i pisarską energię. „Gorzko, gorzko“ to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada główna bohaterka, Kalina, która szukając własnych korzeni odnajduje w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku brakujące fragmenty rodzinnej historii i powoli zszywa je w całość. Nowatorsko i odważnie opowiedziana, wciągająca saga na długo pozostaje w głowie czytelnika.

W sobotę, 9 kwietnia, zapraszamy ponownie do Domu Kultury o godz. 18.00 na multimedialny koncert Jacka Telusa pt. "Szymborska i Przyjaciele". Dziesięć lat po śmierci wielkiej polskiej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej, koncert jest hołdem dla jej poezji, której część weszła na stałe do kultury i języka polskiego.

Jacek Telus to polsko-niemiecki muzyk, kompozytor, poeta i producent tworzący w Opocznie, we Wrocławiu i w Görlitz. Od lat pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi projekt „Poczet Poetów Polskich”, komponując muzykę do wierszy polskich poetów współczesnych (Miłosz, Szymborska, Herbert, Gałczyński, Tuwim, Broniewski, Buczkówna, Nowak). Ma w swoim dorobku ponad 40 autorskich albumów i tysiące koncertów na całym świecie. Multimedialny koncert pt. „Szymborska i Przyjaciele” jest wyjątkowym misterium poezji i muzyki. Oprócz wierszy noblistki w programie usłyszymy wiersze Jej przyjaciół, min: Miłosza, Herberta, Buczkówny, Nowaka. Artyście w koncercie towarzyszą Jarosław Strzała (fortepian, akordeon, skrzypce) oraz Mirosław Markiewicz (multimedia).

Organizatorami obu wydarzeń w Domu Kultury w Zgorzelcu są: Referat ds. Kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz), Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu oraz Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu. Wstęp wolny.

A co dzieje się w Görlitz?
W Görlitz Śląski Wieczór Literacki (Schlesisches Nachtlesen) odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia. Tego wieczoru w trzynastu znanych i nowych, czasem nietypowych miejscach w Görlitz znane osobistości czytają od godz. 17:00 do 22:00 teksty związane ze Śląskiem (ale nie tylko). Poszczególne czytania rozpoczynają się o każdej równej i półgodzinie. Goście wieczoru spacerują od miejsca do miejsca i słuchają krótkich, około 15-20-minutowych odczytów – w niektórych miejscach tylko po niemiecku, w niektórych także po polsku. W kilku miejscach czekają kulinarne niespodzianki...

Program oraz informacje organizacyjne na stronie Śląski Wieczór Literacki: Schlesisches Museum zu Görlitz (schlesisches-museum.de) oraz na FB Schlesisches Nachtlesen - Śląski Wieczór Literacki | Facebook.
Zapraszamy serdecznie!

Źródło: Schlesisches Museum zu Görlitz