Drukuj

Oddział dla Dzieci i Młodzieży oferuje bogaty wybór literatury pięknej i popularnonaukowej dla dzieci oraz nastolatków, w tym m.in. wszystkie lektury szkolne dla klas I-VIII w wersji papierowej oraz opracowania lektur szkolnych.

 

Spis lektur: szkoła podstawowa

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

Lektury dla klas I- III

1) Hans Christian Andersen - Baśnie (do wyboru);

2) Justyna Bednarek -  Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);

3) Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

4) Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz - Zaczarowana zagroda;

5) Waldemar Cichoń - Cukierku, ty łobuzie!;

6) Agnieszka Frączek - Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;

7) Mira Jaworczakowa - Oto jest Kasia;

8) Grzegorz Kasdepke - Detektyw Pozytywka;

9) Leszek Kołakowski - Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

10) Barbara Kosmowska - Dziewczynka z parku;

11) Maria Krüger - Karolcia;

12) Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn;

13) Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

14) Marcin Pałasz - Sposób na Elfa;

15) Joanna Papuzińska - Asiunia;

16) Danuta Parlak -  Kapelusz Pani Wrony;

17) Roman Pisarski - O psie, który jeździł koleją;

18) Janina Porazińska - Pamiętnik Czarnego Noska;

19) Maria Terlikowska - Drzewo do samego nieba;

20) Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci;

21) Barbara Tylicka - O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;

22) Danuta Wawiłow -  Najpiękniejsze wiersze;

23) Łukasz Wierzbicki - Afryka Kazika;

24) Łukasz Wierzbicki -  Dziadek i niedźwiadek.

Lektury obowiązkowe dla klas IV, V i VI:

1) Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa;

2) Janusz Christa -  Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);

3) René Goscinny, Jean-Jacques Sempé -  Mikołajek (wybór opowiadań);

4) Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;

5) Ignacy Krasicki -  Wybrane bajki;

6) Clive Staples Lewis - Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;

7) Adam Mickiewicz -  Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);

8) Ferenc Molná - Chłopcy z Placu Broni;

9) Bolesław Prus -  Katarynka;

10) Juliusz Słowacki - W pamiętniku Zofii Bobrówny;

11) John Ronald Reuel Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem;

12) Henryk Sienkiewicz -  W pustyni i w puszczy;

13) Józef Wybicki - Mazurek Dąbrowskiego;

14) Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce;

15) Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;

16) Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie;

17) Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;

18) Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

Lektury obowiązkowe dla klas VII i VIII:

1) Charles Dickens -  Opowieść wigilijna;

2) Aleksander Fredro -  Zemsta;

3) Jan Kochanowski -  Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;

4) Aleksander Kamiński -  Kamienie na szaniec;

5) Ignacy Krasicki -  Żona modna;

6) Adam Mickiewicz - Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);

7) Antoine de Saint-Exupéry -  Mały Książę;

8) Henryk Sienkiewicz - Quo vadis, Latarnik;

9) Juliusz Słowacki -  Balladyna;

10) Stefan Żeromski - Syzyfowe prace;

11) Sławomir Mrożek - Artysta;

12) Melchior Wańkowicz -  Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż),

13) Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

 

 

Nadrzędna kategoria: O bibliotece
Odsłony: 239