Plakat informacyjny o projekcieMasz problem z obsługą telefonu? Nie wiesz, jak pobrać zdjęcia przesłane drogą mailową? Chcesz zapisać się na szczepienie lub załatwić sprawę urzędową przez internet? Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu może Ci w tym pomóc. Rozpoczynamy realizację nowego projektu “Akademia Cyfrowa Mediateki”. Jego celem jest wsparcie osób dorosłych w podnoszeniu kompetencji cyfrowych. Oferujemy indywidualne spotkania edukacyjne z zakresu obsługi komputera oraz urządzeń mobilnych (smartfon, tablet, smartwatch) w Filii nr 1 MBP w Zgorzelcu przy ul. Orzeszkowej 30a. Osobom niechcącym narażać się na kontakt proponujemy poradę telefoniczną i zdalną pomoc w rozwiązaniu problemu związanego z którymś z powyższych zagadnień. Warunkiem udziału w spotkaniu jest wcześniejszy kontakt z Multimedialną Biblioteką Popkulturalną oraz rezerwacja terminu. Zgłaszać się mogą osoby dorosłe, niezależnie od wieku. Oferta jest bezpłatna. Zapisy odbywają się drogą telefoniczną (756408856), mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) bądź przez naszą stronę na Facebooku. Liczba miejsc jest ograniczona. W bibliotece obowiązuje reżim sanitarny, prosimy o zachowanie niezbędnych środków bezpieczeństwa. Zapraszamy.

 

Współczesny telefon pełni rolę przenośnego komputera. Wykonuje dziesiątki funkcji i wielu ludzi czułoby się bez niego jak bez ręki. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak dbać o naszego smartfona i jak zabezpieczyć go przed różnymi niepożądanymi problemami. Oto kilka sposobów.

W dzisiejszym świecie internet otacza nas ze wszystkich stron i stykamy się z nim na co dzień, jednak jego rozmiar i złożoność sprawiają, że wciąż wydaje się obcy i pełen niebezpieczeństw. Dziś skupimy się na pięciu popularnych mitach dotyczących internetu i rzucimy na nie trochę światła.

Trwa sezon szczepień przeciw COVID-19. Liczba dostępnych terminów jest ograniczona i często trzeba zadzwonić do kilku lub kilkunastu miejsc, żeby zarezerwować wizytę. Dlatego dziś napiszemy o najprostszym i najwygodniejszym sposobie rejestracji na szczepienie - zapisaniu się na nie przez internet.

 

 

Bezpieczeństwo w sieci to temat-rzeka. Warto o nim mówić przy każdej okazji, ale szczególnie w czasie pandemii, kiedy spędzamy wyjątkowo dużo czasu przy urządzeniach z dostępem do internetu, przez co jesteśmy wyjątkowo narażeni i narażone na wszelkie czyhające tam zagrożenia. Przypomnijmy sobie niektóre z najczęściej występujących rodzajów niebezpieczeństw i prób oszustw, na której można się natknąć podczas codziennej aktywności sieciowej.

Hasło jest w świecie internetu czymś równie ważnym, co w rzeczywistym świecie klucz do drzwi wejściowych naszego domu. Jeśli trafi w niepowołane ręce, może wyrządzić wiele szkód, w najlepszym wypadku ujawniając naszą prywatną korespondencję, w najgorszym informacje związane z rachunkiem bankowym. Bezpieczeństwo w sieci ewoluuje i dotyczy to wszystkiego, również kryteriów dobrego hasła. To, czego nauczyliśmy się dwa lata temu na kursie komputerowym może być już nieaktualne. Pomówmy zatem o kilku obowiązujących obecnie, podstawowych zasadach bezpieczeństwa logowania.

Sytuacja pandemiczna sprawiła, że zaczęliśmy szukać sposobów na ograniczanie wychodzenia z domu. Na szczęście dziś jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek, ponieważ żyjemy w epoce cyfrowej rewolucji, gdzie dziesiątki spraw, które wcześniej wymagały od nas fizycznej obecności, możemy załatwić przy pomocy komputera czy choćby telefonu z dostępem do Internetu.