Współczesny telefon pełni rolę przenośnego komputera. Wykonuje dziesiątki funkcji i wielu ludzi czułoby się bez niego jak bez ręki. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak dbać o naszego smartfona i jak zabezpieczyć go przed różnymi niepożądanymi problemami. Oto kilka sposobów.

1. Ochrona fizyczna telefonu

fot. pancernik.eu

 

Telefon to delikatne i cenne urządzenie. Naszpikowany elektroniką i drobnymi, wrażliwymi elementami nie potrzebuje wiele, żeby doznać trwałego uszkodzenia po upadku z nawet niewielkiej wysokości. Są jednak sposoby, żeby temu zapobiec. W ostatnich latach dużą popularność zyskały nakładki na ekran telefonu, wykonane z hartowanego szkła. Są lekkie, nie prze Wiele fabrycznie nowych telefonów sprzedawanych jest już z taką nakładką na ekranie. Gdy jednak jest ona nieobecna, to nową można kupić za kilka złotych. Jeśli cenimy sobie bezpieczeństwo, możemy również dokupić specjalny wzmacniany futerał dla naszego modelu telefonu, który zapewni mu ochronę z każdej strony, nawet przy bolesnych upadkach na twardą nawierzchnię.

 

2. Szkodliwe oprogramowanie

 

fot. howtostartablogonline.net

 

Smartfony są nowym polem do popisu dla twórców wirusów i internetowych oszustów. Teoretycznie są one bezpieczniejsze od komputerów, bo wszystkie aplikacje pobieramy z oficjalnego źródła/sklepu producenta, ale mimo to warto zachować ostrożność. Oprócz zainstalowania w telefonie programu antywirusowego powinniśmy również uważnie obserwować, jakie inne aplikacje się na nim znajdują. Jeśli nie rozpoznajemy którejś z nich, należy ją niezwłocznie usunąć, nie otwierając jej i nie udzielając żadnych zezwoleń na dostęp do funkcji telefonu. Przy instalowaniu każdej aplikacji warto poczytać opinie innych użytkowników na jej temat i zobaczyć, jaką ma ocenę. To najlepszy sposób na weryfikację autentyczności oprogramowania i bezpieczeństwa korzystania z niego.

 

3. Blokada ekranu

fot. flickr.com

 

Gdyby nasz telefon trafił w niepowołane ręce, mogłoby nam to sprawić wiele kłopotu. Niektórzy z nas korzystają z aplikacji bankowych i innych programów zawierających poufne, wrażliwe informacje. Dlatego warto ustawić blokadę ekranu. W ten sposób nawet, jeśli ktoś ukradnie nasz telefon nie będzie w stanie uzyskać dostępu do znajdujących się w nim informacji. We współczesnych telefonach mamy już do wyboru kilka opcji. Najprostszą z nich jest oczywiście korzystanie z kodu PIN, ale możemy też użyć popularnej blokady na wzór - w tym wypadku żeby odblokować telefon właściciel musi narysować palcem na ekranie konkretny wzór. Najnowocześniejszym rozwiązanie jest czytnik linii papilarnych - telefon odblokuje się tylko po przyłożeniu palca do ekranu i poprawnym odczytaniu jego odcisku, którego nie da się w żaden sposób podrobić.

 

4. Namierzanie zaginionego telefonu

fot. flickr.com

 

Jeśli telefon zniknął, to jeszcze nie wszystko stracone. Istnieje szereg sposobów pomagających w namierzeniu go, o ile wcześniej przygotujemy się na taką ewentualność. Możemy pobrać jedną z wielu aplikacji stworzonych do odzyskiwania telefonu. Serwis Google również oferuje taką usługę. Zależnie od wybranej przez nas metody możemy:

- śledzić położenia telefonu za pomocą wbudowanego w niego nadajnika GPS

- zdalnie zablokować telefon, uniemożliwiając ewentualnego złodziejowi dostęp do zawartych w nim programów i informacji

- uruchomić głośny sygnał dźwiękowy, który pomoże zlokalizować telefon (jeśli podejrzewamy, że mógł po prostu wpaść za kanapę lub został ukradziony, ale złodziej jeszcze się nie oddalił).

Pamiętajmy jednak, że żadna z tych opcji nie będzie dostępna po fakcie, jeśli nie zainteresujemy się nią profilaktycznie. Przezorny zawsze ubezpieczony.