Wnętrze Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej w Görlitz.

Dawne książki w Górnołużyckiej Bibliotece Naukowej w Görlitz.

Zbiory Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej w Görlitz.

Górnołużycka Biblioteka Naukowa (Die Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften) jest jednym z najważniejszych publicznych ośrodków gromadzenia i rozpowszechniania informacji naukowej pomiędzy Dreznem a Wrocławiem. Swoimi zbiorami wspiera przede wszystkim naukę i działalność badawczą, ale jest również dostępna dla wszystkich zainteresowanych użytkowników indywidualnych, od uczniów po lokalnych kronikarzy i regionalistów.

Jako biblioteka regionalna gromadzi dane o minionych epokach i sprawuje pieczę nad zasobami polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego. Jest również miejscem wymiany wiedzy i informacji o charakterze ponadgranicznym.

Około 150 000 woluminów to głównie zbiory udostępniane na miejscu, z których większość można przeszukiwać w katalogu internetowym (https://www.goerlitzer-sammlungen.de/de/Nutzung-und-Recherche.html). Wśród nich znajdują się liczne pozycje dotyczące historii regionu, wiele z nich także w języku polskim.

Biblioteka jest czynna we wtorek i czwartek w godzinach 10.00-17.00 oraz w piątek w godzinach 10.00-13.00. Opłata roczna dla czytelników wynosi 12,00 euro.

Źródło: Górnołużycka Biblioteka Naukowa w Görlitz

Poniżej tłumaczenie regulaminu Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej w Görlitz na język polski.

Załączniki:
Pobierz plik (Regulamin Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej-PL.pdf)Regulamin Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej[Regulamin w języku polskim.]455 kB