O bibliotece
Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu
- 17 kwietnia 1946 roku Dekret o bibliotekach zobowiązał władze lokalne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej do zakładania i utrzymywania bibliotek publicznych.
- 13-14 maja 1946 r. na pierwszym powojennym zebraniu Delegatów Kół Związku Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich zaapelowano o wydajniejsze subwencjonowanie i szybsze zaopatrzenie w książki polskie bibliotek na tzw. Ziemiach Odzyskanych.
- Maj 1946 r. – na wniosek Inspektora Szkolnego powołano Tymczasowy Zarząd Biblioteki Publicznej w Zgorzelicach (od 19 maja 1946 roku miasto nazywa się Zgorzelec), którego Przewodniczącym został Klaudiusz Śnieżko, Skarbnikiem Zbigniew Wyrozembski, a sekretarką Maria Widawska.
- 11 sierpnia 1946 r. Urząd Repatriacyjny przeznaczył na bibliotekę lokal w kamienicy przy ul. Koszarowej 1 (dzisiaj Bohaterów Getta 1, i jest to ciągle aktualny adres biblioteki), a stanowisko kierownika biblioteki (Biblioteka Powiatowa w Zgorzelcu) powierzono Irenie Machel.
- 15 września 1946 r. otwarto Bibliotekę Powiatową i Czytelnię w Zgorzelcu.
- Pierwszy spis księgozbioru zgorzeleckiej biblioteki (15 kwietnia 1947 r.) wykazał posiadanie 10 kompletów wymiennych (przekazywanych na zmianę do powstających w powiecie zgorzeleckim bibliotek gminnych) o łącznej liczbie 2378 woluminów.
- 18 czerwca 1948 r., w związku z Zarządzeniem Ministra Oświaty z 11 listopada 1947 r., zarząd miasta zarejestrował Miejską Bibliotekę w Zgorzelcu, co faktycznie było zabiegiem czysto formalnym. Z posiadanego księgozbioru wyodrębniono 291 tomów i ustanowiono coroczną dotację w wysokości 75 tys. zł.
- Styczeń 1949 r. – faktyczne rozdzielenie obu bibliotek, kierownikiem miejskiej mianowano Irenę Kozłowicz.
- 17-25 lutego 1955 r. połączono obie biblioteki tworząc Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu.
- 1 grudnia 1955 roku kierownikiem biblioteki została Maria Motyka, która przepracowała tu w sumie 40 lat. Maria Motyka zainicjowała szereg przedsięwzięć organizacyjnych i rozwojowych. PiMBP koordynowała pracę powstałych jednostek: MBP w Bogatyni, osiedlowych bibliotek w Pieńsku i Węglińcu, gromadzkich bibliotek w Kunowie, Trójcy, Działoszynie, Dłużynie, Opolnie Zdroju, Zatoniu, Osieku Łużyckim, Ręczynie i Czerwonej Wodzie – dwie ostatnie biblioteki utworzono w 1956 r.
- Styczeń 1970 r. – nowy schemat organizacyjny biblioteki, na mocy którego powstał Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, który swym działaniem objął wszystkie biblioteki w powiecie zgorzeleckim.
- 19 marca 1970 r. utworzono w szpitalu powiatowym Filię nr 1 – likwidacja w grudniu 2004 roku.
- Na dzień 31 grudnia 1971 r. w powiecie funkcjonowały 4 biblioteki miejskie z dwiema filiami, 8 bibliotek gromadzkich z czterema filiami oraz 64 punkty biblioteczne, które obsługiwały duże skupiska pracowników polskich w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD) i Czechosłowacji.
- Listopad 1972 r. – wyodrębnienie naukowego i popularnonaukowego księgozbioru i utworzenie Czytelni, jako nowego działu biblioteki.
- W ramach reformy administracyjnej kraju (1975 r.) PiMBP w Zgorzelcu została mianowana Oddziałem nowopowstałej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Jeleniej Górze.
- Wrzesień 1989 r. – otwarcie Filii przy ul. Baczyńskiego w Zgorzelcu.
- 1990 r. – nowa Ustawa o samorządzie terytorialnym podporządkowała zgorzelecką bibliotekę Radzie Miasta Zgorzelec. Księgozbiór liczył wówczas 106 099 woluminów, zapisanych było 5675 czytelników, a liczba odwiedzin w ciągu roku wyniosła 58103.
- Maj 1994 r. – kwiecień 1995 r. dyrektorem zgorzeleckiej biblioteki był polonista Stanisław Taszycki, który przywiązywał najwyższą wagę do humanizmu w naszych działaniach. Na zaproszenie dyrektora Taszyckiego odwiedzali nas tak znakomici wrocławianie jak prof. Jan Miodek, pisarz Stanisław Srokowski, aktor Stanisław Szelc.
- 1 maja 1995 r. – dyrektorem MBP w Zgorzelcu zostaje Danuta Korejke.
- 1998 r. – pierwszy komputer (PC) w naszej bibliotece. MBP w Zgorzelcu była jedną z trzech pierwszych bibliotek wyposażonych w komputer w Jeleniogórskiem.
- 2016 r. – Rada Miasta Zgorzelec na wniosek Burmistrza Rafała Gronicza przyjęła zadanie „Multicentrum przy ul. Traugutta w Zgorzelcu”. Trwają prace koncepcyjne i projektowe w celu przebudowy starej hali na nowoczesną bibliotekę.
- 17 marca 2017 r. – otworzyła swe podwoje kolejna filia naszej biblioteki – Multimedialna Filia nr 1 przy ul. Orzeszkowej. To doskonale wyposażony w stanowiska komputerowe i inne urządzenia audio-wizualne nowoczesny obiekt biblioteczny.
- W 2018 r. – otwarto kolejną (czwartą) filię MBP przy Ul. Mickiewicza.
- 1 lipca 2019 r. dyrektorem zostaje Krystyna Radzięta
W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.