29 października odbyło się kolejne w tym roku spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rodziców. Tematem naszego spotkania były „Wróżki i czarownic w bibliotece”.

Jak nam wiadomo, dawno, dawno temu zanim ludzie wynaleźli pismo, legendy, baśnie, mity były przekazywane z ust do ust. Starsi ludzie snuli opowieści o wiedźmach, czarach i wróżkach tych dobrych i złych. Następnie spisano je i powstało wiele interesujących książek  na ten temat. Dużo z nich posiadamy w naszej bibliotece. Najbardziej sławna wiedźma to Baba Jaga, zwana też Babą Jędzą. Jest postacią ze starych ludowych bajek. Jako pierwsi postać Baby Jagi opisali bracia Jacob i Wilhelm Grimm w baśni "Jaś i Małgosia". Do grona znanych czarownic zaliczamy podstępną i próżną macochę królewny Śnieżki. Natomiast Wróżki to postacie pozytywne, które spełniają dobre czary, lubią dzieci, chętnie pomagają biednym ludziom w ich kłopotach. Jedną ze znanych postaci była matka chrzestna Kopciuszka, która wyczarowała jej piękną suknię balową i zmieniła różdżką myszy w rumaki, a dynię w karocę.

Podczas zajęć dyskutowaliśmy o tych dobrych i złych postaciach bajkowych. Dzieci wysłuchały opowiadanie pt. „Czarownica Czesia” autorstwa Paul Korky, Thomas Valerie. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci wykonały czarodziejskie różdżki, malowały, rysowały i wycinały wróżki. Dziękujemy naszym klubowiczom za spotkanie i zapraszamy na następne.