Tradycyjnie już od ponad 12 lat Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu włącza się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada. Ta ulubiona przytulanka dzieci powstała 120 lat temu, a opowieści o najbardziej znanym polskim dzieciom Misiu Uszatku cieszą i bawią najmłodszych czytelników już od 65 lat.
Co roku, z okazji Dnia Pluszowego Misia, zapraszamy dzieci i przedstawicieli władz samorządowych Zgorzelca do wspólnego czytania książek. 1 grudnia w Miejskim Klubie Seniora, burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz, przeczytał wszystkim dzieciom z Przedszkola “Mali Odkrywcy” książkę pt. “Pan Miś nie może zasnąć” autorstwa Karmy Wilson, w tłumaczeniu Barbary Supeł i ilustrowanej przez Jane Chapman. Dzieci zaśpiewały piosenkę o misiu, a Pan Burmistrz w podziękowaniu podarował wszystkim przedszkolakom pluszowe misie. Opowiadania o misiach czytali także bibliotekarze i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu - Krystyna Radzięta.
Drugą częścią spotkania było przedstawienie historii powstania pluszowego misia, która wiąże się z wydarzeniem w 1902 roku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy to prezydent Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi towarzyszący prezydentowi złapali małego niedźwiadka i chcieli żeby prezydent do niego strzelił, jednak Roosevelt nie zgodził się na to i go uratował. O tym zdarzeniu dowiedział się rysownik Clifford Berryman, zrobił rysunek i opublikował go w "Washington Post", jednej z największych gazet USA. Wielu amerykanom spodobało się takie zachowanie prezydenta. Dzięki wyrażaniu empatii do innych istot podbił serca swoich obywateli. O tym wydarzeniu dowiedział się rosyjski emigrant Morris Michton i chcąc je upamiętnić zaczął sprzedawać w swoim sklepie uszyte przez żonę pluszowe misie. Zainteresowanie takimi pluszakami było tak duże, że przedsiębiorca postanowił produkować je na większą skalę. Zapytał też samego prezydenta Theodora Roosevelta na nazwanie misia "Teddy Bear". "Teddy" jest zdrobnieniem od imienia Theodore, bo tak zwracali się do prezydenta jego najbliżsi.
Po przedstawieniu tej historii, dzieci włączyły się w zabawę w odgadywanie imion sławnych misiów, które są postaciami z bajek znanych w literaturze dla dzieci i filmach animowanych. A na koniec nasi milusińscy dowiedzieli się kilka ciekawostek o gatunkach niedźwiedzi, współcześnie żyjących na naszej planecie.