W ramach programu Profilaktyka Uzależnień „Książka uczy, leczy, pomaga” na zaproszenie miejskiej biblioteki przyjechała do Zgorzelca Danuta Sadownik, pedagog kultury, nauczyciel szkolny i akademicki, psychoterapeuta oraz autorka książek beletrystycznych z zabarwieniem psychologicznym.

Danuta Sadownik wydała już 5 książek: A teraz co?, Szkolne tango, Gdzie jesteś?, A ty dokąd?, Muszki owocówki i pracuje nad następnymi. W swej powieściowej twórczości stara się przemycać problemy ludzkiej duszy, jej piękne, ale i ciemne strony. Interesujące są wątki opisujące tematykę uzależnień behawioralnych, szczególnie tych występujących współcześnie. Uzależnienie – czyli stan chorobowy – od zakupów, gromadzenia wszystkiego, czy nawet od zdrowego stylu życia (!) mogą mieć destrukcyjny wpływ na więzi międzyludzkie i w końcu na samą osobę uzależnioną.

„Wspomnienia są jak muszki owocówki, które pojawiają się znikąd i wypełniają twój pokój, rozmnażając się nie wiadomo gdzie. Nie pamiętasz już, że kiedyś (…) wyrzuciłeś ogryzek zjedzonego jabłka do kubła stojącego obok biurka. Różne niepotrzebne papiery go przykryły, więc zapomniałeś, że tam jest, aż do chwili, kiedy twój pokój wypełniły zrodzone na nim muszki. Próbujesz z nimi walczyć, ale to ogryzka powinieneś się pozbyć, wtedy muszki znikną.” – Czytamy w jednej z powieści.

Ponieważ ciągle obowiązują obostrzenia w pracy bibliotek, związane z COVID-19, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zorganizowała trzy spotkania autorskie, w których wzięła udział ograniczona liczba uczestników. Pierwsze spotkanie, na które zaproszono słuchaczy dyskusyjnego klubu książki (DKK Literiada) odbyło się w Czytelni przy Bohaterów Getta 1, w drugim spotkaniu (sala konferencyjna PGE Arena) uczestniczyły słuchaczki Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (TUTW), a w trzecim Danuta Sadownik zaprezentowała wykład o przeciwdziałaniu uzależnieniom behawioralnym, którego słuchaczami byli podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. Wszystkie spotkania odbyły się we wtorek, 13 października.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Literiada" w Czytelni MBP.

Spotkanie ze słuchaczkami Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zgorzelcu.

Spotkanie z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu.