W tym roku, w ramach Tygodnia Bibliotek, udało nam się, po dwuletniej przerwie, reaktywować rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”.  10 maja, spod Biblioteki Multimedialnej grupa 12 bibliotekarzy i czytelników ruszyła w trasę. Przez Tylice dojechaliśmy do Kunowa, gdzie zrobiliśmy pierwszy postój pod tamtejszym pałacem, poznając pokrótce jego historię. Stamtąd udaliśmy się do Sulikowa, gdzie zwiedziliśmy wnętrza Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i Ostrego Narożnika -  jednego z najstarszych zachowanych na Dolnym Śląsku domu łużyckiego.

Korzystając z pięknej pogody, malowniczą trasą dotarliśmy do Mikułowej, gdzie czekało już na nas miejsce na biwak z ogniskiem. Po przerwie, ruszyliśmy do ostatniego punktu naszej wycieczki, którym były zabytkowe budynki dawnego kompleksu pałacowego w Studniskach Dolnych.

W trakcie wycieczki nie zabrakło niespodzianek – spotkanie z małym warchlakiem dzika, karmienie kozy czy sprawdzenie, jak to jest siedzieć w karecie, niewątpliwie zapisały się w pamięci uczestników. Zmęczeni, ale dumni z pierwszego wiosennego wyjazdu, wróciliśmy do Zgorzelca. Zapraszamy wszystkich Czytelników i sympatyków Miejskiej Biblioteki Publicznej za rok!

Na zdjęciu grupa przed Biblioteką Multimedialną tuż przed początkiem rajdu

Pierwszy przystanek przed pałacem w Kunowie

Ostry Narożnik - zabytkowy dom łużycki w Sulikowie

Chwila przerwy na pieczenie kiełbasek na ognisku

Odpoczynek przy ognisku w Mikułowej

Jedna z niespodzianek na trasie - mały warchlak w Mikułowej

W dawnym kompleksie pałacowym w Studniskach można było usiąść w karecie

I znów spotkanie ze zwierzętami  - tym razem karmiliśmy, między innymi, kozę

Zdjęcie zbiorowe pod bramą danego pałacu w Studniskach Dolnych