Na otwarcie XXIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprosiła zgorzelczan na spotkanie z Eleni Triadą Ioannidou. Ta grecko-polska, znana w świecie, pieśniarka operowa mieszka aktualnie w Görlitz, gdzie razem z mężem Heinzem Mullerem (autor, muzyk, inżynier dźwięku) prowadzą Stowarzyszenie Ars Augusta.

Eleni Ioannidou opowiedziała o swych grecko-polskich korzeniach. Urodzona we Wrocławiu w rodzinie Greka Theodosiosa i Polki Danuty, która była prawdziwą hellenofilką. I to właśnie mama była osobą, która o Grecji najwięcej opowiadała swym córkom. Dziadek ze strony mamy zaszczepił w małych dziewczynkach zamiłowanie do muzyki poważnej, miał duży zbiór płyt z utworami Chopina, Beethovena i innych wielkich kompozytorów, które często włączał. Następnym etapem w życiu Eleni było dzieciństwo i młodość w Grecji, i tu również polska mama była motorem poznawania historii, kultury i architektury Hellady.

Eleni otrzymała staranne muzyczne wykształcenie, zdobywała nagrody na licznych konkursach śpiewaczych, występowała na wielkich scenach muzycznych Grecji, Japonii, Francji, Włoch, Niemiec, Kolumbii. Obok studiów muzycznych, studiowała także… rolnictwo – uzyskała dyplom inżyniera produkcji roślinnej. Sama o sobie mówi, że interesuje ją bardzo dużo, bardzo różnych rzeczy, a tak naprawdę chciałaby wiedzieć wszystko…

Od 2015 roku jest producentem muzycznym, a w 2017 razem z mężem założyli Stowarzyszenie ARS Augusta w Görlitz. Promują młodych muzyków, organizują warsztaty, tworzą zespoły muzyki poważnej. Najnowszym zrealizowanym przedsięwzięciem był konkurs śpiewaczy im. Bolka von Hochberg, którego pierwsza edycja odbyła się w bieżącym roku w Zgorzelcu i Görlitz. Marzeniem do realizacji, które stawia przed sobą Ioannidou jest zorganizowanie dużego koncertu w Stadthalle, gdzie – jak mówi – jest bardzo dobra akustyka.

Eleni Ioannidou dała się poznać w piątkowy wieczór jako osoba pełna ciekawych pomysłów i dynamiczna realizatorka. Jest przy tym osobą bardzo otwartą i serdeczną, a przede wszystkim imponuje kulturą osobistą i skromnością, którą wręcz emanuje - mimo wielkich sukcesów, jakie przecież w życiu artystycznym odniosła. Zdaniem wielu widzów, było to świetnie zorganizowane i zrealizowane spotkanie, a Eleni Triada Ioannidou okazała się Gwiazdą pierwszej wielkości. Dziękujemy Pani za przyjęcie zaproszenia i liczymy na kolejne spotkania pod egidą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu.

Spotkanie z Eleni Triadą Ioannidou podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu