To tytuł pracy dr. Kazimierza Wóycickiego, znanego warszawskiego publicysty, wykładowcy uniwersyteckiego, dyrektora Akademii Wschód. Europejskie Centrum Pamięć - Edukacja - Kultura zaprosiło Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu do współudziału w organizacji tego spotkania autorskiego. W piątek (9 grudnia) siedziba Centrum w Zgorzelcu/Koźlicach gościła autora, który przedstawił swą najnowszą książkę, wydaną oficjalnie trzy dni wcześniej. I choćby z tego powodu jest to wydarzenie bez precedensu w naszym przygranicznym mieście.
Prelekcja tyczyła niezwykle obszernego zagadnienia jakim jest historia Ukrainy, skomplikowanych stosunków polsko - ukraińskich (1000-letnich), faktów - często różnie, a nawet sprzecznie (niestety) - interpretowanych przez obie zainteresowane strony oraz brutalnej wojny. Wojny jaką Rosja toczy dziś z całą cywilizacją zachodnią na terytorium państwa ukraińskiego. Niewątpliwie jest to problemem numer jeden współczesnego świata. Imperialne zapędy Kremla zmierzają do ustanowienia nowych (już przerabianych w przeszłości) stref wpływów, zasad współistnienia i bezpieczeństwa państw w Europie.
Zachód, w tym oczywiście Polska, musi zrobić wszystko aby powstrzymać szaleńczą próbę odtworzenia agresywnego imperium. Wydaje się, że na frontach sprawy idą w dobrym kierunku. Naród Ukrainy jak dotąd z powodzeniem walczy z agresorem, potrzebuje jednak większego i szybszego wsparcia militarnego i ekonomicznego. Ukraińcy giną także za wolność i przyszłość Polski i innych krajów europejskich.
Narracja Kazimierza Wóycickiego jednoznacznie opowiada się po stronie Ukrainy i Zachodu. Dyplomatycznie milczy na tematy sporne. I słusznie, dzisiaj jest czas walki na śmierć i życie, a dyskurs historyczny będzie prowadzony po zwycięstwie, albo... nigdy. Spotkanie trwało ponad dwie godziny jednak wychodząc wszyscy czuli spory niedosyt. Prelegent mówił ciekawie, ale temat wymaga czasu co najmniej dwóch akademickich semestrów. Być może więcej światła na te trudne sprawy rzuci lektura Globalnej Ukrainy. Książka znajdzie się wkrótce w księgozbiorze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Zapraszamy.
Marek Żytomirski, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu