Z okazji corocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, przypominamy kilka ważnych wskazówek dotyczących poruszania się w cyfrowej przestrzeni.

 Bezpieczeństwo to od lat najpopularniejsze zagadnienie z zakresu edukacji cyfrowej. Liczba osób korzystających z internetu i urządzeń elektronicznych stale rośnie, a duża część tych użytkowników to osoby z niewielkim doświadczeniem w sieci. To głównie dla nich, ale nie tylko, postanowiliśmy napisać, w formie prostych porad, o kilku najważniejszych aspektach cyfrowego bezpieczeństwa. Oto one:

 

1. Nie klikaj w podejrzane linki

Znacząca większość incydentów oszustwa lub prób oszustwa odbywa się dziś za pomocą kampanii masowego rozsyłania wiadomości poprzez e-mail lub sms. Wiadomości te zawierają fałszywą informację dotyczącą konieczności uiszczenia opłaty lub ofertę atrakcyjnej pożyczki oraz odnośnik, w który należy kliknąć. Jeśli mamy choć cień wątpliwości co do wiarygodności tej sytuacji, powinniśmy wstrzymać się z klikaniem w taki link. Prosta kalkulacja ryzyka mówi, że nie warto. Pamiętajmy również o weryfikacji tego typu źródeł. Jeśli komunikujący się z nami drogą internetową podmiot podaje się za bank, powinniśmy skontaktować się z bankiem. To prosta metoda, której żadne oszustwo się nie oprze.

2. Nie podawaj wrażliwych informacji w internecie

Jeśli nie czujesz się komfortowo z bankowością internetową bądź posługiwaniem się profilem zaufanym, upewnij się, że wiesz o nich wystarczająco dużo. Są to bezpieczne narzędzia i korzystanie z nich jest dużym ułatwieniem w codziennym życiu, pod warunkiem, że robimy to świadomie. Przyjrzyj się dokładnie adresowi strony internetowej i upewnij się, że jest prawidłowy. Nie wchodź na te strony z linka - zamiast tego użyj wyszukiwarki internetowej. Sprawdź, czy po lewej stronie, na pasku adresu, znajduje się ikona zamkniętej kłódki. Jeśli nie, opuść tę stronę i nie wykonuj na niej żadnych działań. Większość internetowych oszustw opiera się na namówieniu oszukiwanej osoby do dobrowolnego podania swoich prywatnych informacji.

3. Portale społecznościowe to główne źródło oszustw

Jeśli posiadasz konto na portalu pokroju Facebooka, zachowaj ostrożność. Jest to miejsce największej liczby incydentów cyberbezpieczeństwa. Podejrzane treści mogą pochodzić nie tylko od obcych osób, ale również od Twoich znajomych. Jeśli sami kliknęli w niebezpieczny link, ich konto mogło zostać przejęte i użyte do przesłania go do Ciebie. Zachowaj zdrowy rozsądek i bądź sceptyczny w stosunku do sensacyjnych treści i budzących podejrzenie artykułów oraz odnośników, udostępnianych przez użytkowników tych portali.

4. Stwórz bezpieczne hasło

Twoje hasło, wbrew powszechnemu myśleniu, nie musi być skomplikowane. Najważniejsze, żeby było długie. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami ekspertów ds. bezpieczeństwa cyfrowego, hasło powinno składać się z co najmniej kilkunastu znaków. Jeśli to możliwe, powinno być jeszcze dłuższe. Znaki specjalnie i dziwne kombinacje nie grają aż tak dużej roli. Dlatego w celu zapamiętania hasła, możesz użyć pełnego zdania. Ważne, żeby nie było łatwe do odgadnięcia. Możesz też wprowadzić niewielką modyfikację, na wszelki wypadek. Np. B@rdzoLubieJescLodyTrusk@wkowe. Hasło takie składa się z 30 znaków, a jego złamanie byłoby niezwykle trudne. 

5. Stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Pod tym skomplikowanym terminem kryje się prosta metoda, polegająca na użyciu dodatkowego etapu weryfikacji naszej tożsamości, np. poprzez wysłanie kodu dostępu na nasz numer telefonu. Dzięki temu znacząco rośnie nasze bezpieczeństwo, a kradzież naszych danych staje się mocno utrudniona. Metodę tę stosuje się przy ochronie najbardziej wrażliwych danych, takich jak nasze konto bankowe czy nasze konto e-mail. Jest to co prawda nieco bardziej uciążliwe, ale warto rozważyć zastosowanie tej metody np. przy korzystaniu z naszej skrzynki e-mail, zwłaszcza jeśli przechowujemy na niej ważne, prywatne treści. 

 

To tylko kilka z całego mnóstwa zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Wszystkich chętnych do podniesienia swoich kompetencji cyfrowych zapraszamy do korzystania z kursów edukacyjnych, organizowanych regularnie przez naszą bibliotekę, a w razie pytań do kontaktu z naszą placówką. Zachęcamy również do śledzenia strony projektu Safer Internet, prowadzonego przez państwowy instytut badawczy NASK oraz zapoznanie się ze wszystkimi materiałami, jakie publikują z okazji tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu. Polecamy również śledzenie na bieżąco portalu CERT Polska, na którym zespół państwowych ekspertów cyberbezpieczeństwa informuje na bieżąco o nowych zagrożeniach w korzystaniu z internetu.