W każdą środę lipca, od 9.30 do 11.00, w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu odbywały się interaktywne zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 7-10 lat. Tego typu spotkania zorganizowaliśmy tu po raz pierwszy.
Podczas pierwszych zajęć 6 lipca, na rozgrzewkę zaproponowaliśmy naszym młodym czytelnikom udział w grze kalambury. Dzieci podzieliły się na dwie grupy i na zmianę odgadywały hasła, które były pokazywane lub przedstawiane w formie graficznej. W dalszej części zmieniliśmy aktywność. Dzieci rozkładały na podłodze, między regałami z książkami, kolorowe maty piankowe i łączyły je jak puzzle, zmieniając je w przestrzeń dla robotów edukacyjnych Photon. Zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie w interfejsie Photon Draw robotów do poruszania się po macie i zaprogramowanie najkrótszej trasy od punktu A do punktu B. Im lepiej dzieci radziły sobie z programowaniem trasy, tym częściej były zmieniane punkty orientacyjne, a trasa na macie stawała się coraz bardziej skomplikowana.
Drugie spotkanie odbyło się 13 lipca. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu książki “Hello Ruby. Programowanie dla dzieci” autorstwa Lindy Liukas. Ruby jest główną bohaterką tej książki i różni się nieco od innych dzieci. Jest bardzo mądrą dziewczynką z bogatą wyobraźnią, ale jeśli poprosi się ją, aby coś zrobiła, to trzeba jej to precyzyjnie wyjaśnić. Po wysłuchaniu opowiadania wyobrażaliśmy sobie, że Ruby jest w bibliotece i towarzyszy nam w trakcie zajęć. Chcieliśmy ją poprosić, by przygotowała dla nas herbatę. Żeby jej to wyjaśnić krok po kroku, układaliśmy w odpowiedniej kolejności obrazki przedstawiające poszczególne etapy całego procesu. Aby upewnić się, że nie popełniliśmy żadnej pomyłki przy tworzeniu instrukcji, postanowiliśmy naprawdę zaparzyć herbatę z wykorzystaniem wszystkich niezbędnych rekwizytów znajdujących się w bibliotece. Kolejnym etapem spotkania było programowanie robotów, bo, jak się okazuje, tworzenie dokładnej instrukcji ma wiele wspólnego z programowaniem. Tym razem dzieci programowały roboty, używając ikon przedstawiających czynności, w interfejsie Photon Badge. Sterowanie robotami ograniczone było tylko do 10 ruchów. Zadaniem dzieci było ułożenie w programie takich ikon, aby robot na macie wykonał ruchy przedstawiające kształt kwadratu. W tym celu trzeba było użyć minimum 8 ikon czynności. Ale jeśli dzieci chciały aby robot wykonał dwa razy kwadrat lub więcej, wówczas musiały zrozumieć, w jaki sposób używa się funkcji, rozszerzający podstawowy program. Z końcem zajęć każdy uczestnik opanował rolę wykorzystywania funkcji w programie.
20 lipca odbyło się trzecie spotkanie. Tym razem zainteresowaliśmy naszych młodych czytelników grą w memory. Celem gry jest odkrywanie dwóch identycznych par ilustracji, rozłożonych na macie. Dzieci były podzielone na dwie drużyny. Zasady gry nieco różniły się od tradycyjnej wersji, gdyż odkrywanie par kart przez każde dziecko możliwe było tylko wtedy, gdy uczestnik we właściwy sposób zaprogramował robota w interfejsie Photon Blocks. Każdy uczestnik zajęć otrzymał następnie specjalny arkusz, na którym mógł zaprojektować najkrótszą trasę przejazdu robota po macie, a później musiał ją zaprogramować. Dodatkową trudnością było to, że na trasie mogły pojawiać się ikony zwierząt lub kolorowe kartki. W takiej sytuacji robot musiał zasygnalizować dźwiękowo lub świetlnie, na jaką kartkę najechał.
Ostatnie zajęcia w Filii nr 2 odbyły się 27 lipca. Tym razem nieco mniej czasu poświęciliśmy na programowanie robotów, a więcej na budowanie dla nich tras z użyciem dużych, białych arkuszy i wyznaczonych fragmentów czarnej linii. Arkusze te można było dowolnie obracać, a ich sposób układania przypominał nieco domino.
Celem tych zajęć było poznanie zasady działania czujników czarnych linii, umieszczonych na spodzie robota, w pobliżu kółek. W czasie spotkania towarzyszyła nam Pani Krystyna Radzięta - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu i po zakończeniu spotkania wręczyła wszystkim młodym programistom pamiątkowe certyfikaty udziału w akcji “Wakacje w bibliotece”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszych wakacyjnych spotkaniach.