W czwartkowy wieczór (16 listopada) w sali kinowej zgorzeleckiego MDK gościliśmy legendarną Janinę Ochojską, europosłankę, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), działaczkę demokratycznej opozycji i pierwszej Solidarności w czasach PRL, laureatkę wielu nagród międzynarodowych oraz tytułu Kobieta Europy. Spotkanie pt. „Pushback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne” prowadziła Dorta Wadecka-Tyniec, znana i ceniona działaczka społeczna (aktualnie Kobiety z Okrzei), tegoroczna laureatka Nagrody Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego „za wieloletnią pracę na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego w Zgorzelcu”.

Wywodząca się ze środowisk chrześcijańskiej demokracji związanych z „Tygodnikiem Powszechnym”, Janina Ochojska jest prawdziwą ikoną polskiego humanitaryzmu, uosobieniem humanistycznej wrażliwości na los człowieka w potrzebie, bez względu na jego pochodzenie, wyznawaną (lub nie) religię, kolor skóry itp. Pod szyldem PAH (założonej w 1992 roku, po wyprawie pomocowej dla mieszkańców Sarajewa) organizowała i uczestniczyła w wielu akcjach pomocy na kontynencie afrykańskim, na Bliskim Wschodzie, w Azji. Spotkaniu zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną towarzyszy wystawa fotografii z polsko-białoruskiego pogranicza.

Spotkanie z Joanną Ochojską w Miejskim Domu Kultury

Spotkanie z Joanną Ochojską w Miejskim Domu KulturySpotkanie z Joanną Ochojską w Miejskim Domu Kultury