Za nami XIII już Narodowe Czytanie. W sali widowiskowej domu kultury – w sobotę, 7 września – spotkali się zakochani w literaturze i publicznym czytaniu mieszkańcy, samorządowcy, młodzież i uczniowie zgorzeleckich szkół. Lekturą – dodajmy nie najłatwiejszą – NC 2024 był dramat Juliusza Słowackiego pt. Kordian. Warto przy tym zaznaczyć, że czytanie zbiegło się niemal co do dnia z 215. rocznicą urodzin (4 września 1809 roku) „drugiego wieszcza” Polaków. Wszystko udało się świetnie mimo upalnej pogody i naprawdę wymagającego tekstu. Ogromną w tym zasługę mieli zjawiskowa prowadząca Małgorzata Grabowska (chapeau bas!) oraz gitarzyści Jacek Bartczak i Michał Bartczak. Całości dopełniała piękna – pełna kwiatów – scenografia, światło i dźwięk – jak zwykle na najwyższym poziomie (dziękujemy MDK). Scenariusz i przygotowanie całego wydarzenia było jak zwykle dziełem bibliotekarzy, w imieniu których otwarcia Narodowego Czytania 2024 dokonała dyrektor MBP w Zgorzelcu Krystyna Radzięta. I na koniec – o popularności tej cyklicznej imprezy świadczy stale rosnąca liczba chętnych do czytania – w tym roku w zgorzeleckim NC wzięło aktywny udział 36 osób (sic!). Serdecznie dziękujemy czytającym, uczestnikom naszego quizu oraz wszystkim obecnym i nieobecnym sympatykom literatury, biblioteki i naszych eventów. Zapraszamy na kolejne spotkania.

W Narodowym Czytaniu 2024 w Zgorzelcu udział wzięli (wg kolejności czytania):

Aleksandra Fitas, Beata Turczyn, Adam Turczyn, Beata Dmowski, Lidia Rodziewicz, Paulina Gałach, Irena Mosińska, Mieczysław Mosiński (przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów), Marta Topolnicka (dyrektor ZSZiL w Zgorzelcu), Jakub Cepowski, Katarzyna Murmyło (przewodnicząca Rady Miasta Zgorzelec), Ireneusz Owsik (Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego), Aleksandra Lipińska, Patrycja Żygadło-Sałęga (Stow. Interclub Femina), Gabriela Przybysz (Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku), Dorota Baranowska (RM Zgorzelec), Radosław Baranowski (wiceburmistrz Miasta Zgorzelec), Maria Dragan, Wanda Konowrocka (Stow. Amazonek i osób z chorobą nowotworową), Bogdan Dmowski, Estera Gilowska, Magdalena Gilowska, Karina Krause, Hanna Suduł – harcerki i druhny z Hufca ZHP im. Osadników Wojskowych, rodzina Karmasz: Magdalena, Mariusz, Matylda i Mariusz F.; uczennice LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu – Laura Gruszczyńska, Estera Rec, Zuzanna Ziomek, Anna Aftyka, Gabriela Baran, Maja Szcześniak, Zuzanna Waśkowska i Dominika Wójcik.

Oprawę kwiatową zapewniła firma Kwiaty Jur-Mir

Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego 7 września 2024 r.

Fot. © MBP ZGORZELEC