19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim – największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w ogarniętej wojną Europie. Powstanie zostało brutalnie stłumione przez nazistowskich okupantów. Aby upamiętnić ten dzień, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Kampania Żonkile to projekt, w którym młodzi ludzie zajmują się historią powstania i wykonują żółte papierowe żonkile (symbol powstania), które następnie rozdają w całym mieście, aby przypomnieć o tym wydarzeniu i porozmawiać na jego temat.
W celu upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen e.V. wraz z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura włącza się w tegoroczną edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Podczas spaceru po obu stronach Nysy młodzież odwiedzi różne instytucje, w których przekaże partnerom akcji wykonane przez siebie papierowe kwiaty.
Na trasie spaceru znajdzie się również Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu, gdzie zostaną przekazane żonkile dla Czytelników Biblioteki.
Więcej informacji o akcji Żonkile można zaleźć na stronie: https://polin.pl/pl/zonkile