Tradycyjnym wkładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w doroczne Święto Starego Miasta „Jakuby” było kolejne spotkanie z filozofią. W sobotę (24 sierpnia) gościliśmy prof. UWr Leona Miodońskiego, który wygłosił wykład „O znaczeniu Jakuba Böhme”. W tym roku „Jakuby” zbiegły się z 400. rocznicą śmierci znanego w całym świecie teozofa; wybitnego syna wielokulturowych Łużyc, których część przynależy dziś do polskiej Ziemi Zgorzeleckiej i Dolnego Śląska.

Postać niezwykłego szewca-filozofa (żyjącego w latach 1575-1624) stale budzi zainteresowanie. Wykład profesora Miodońskiego przybliżył słuchaczom sobotniego spotkania źródła i powody tej popularności. Niewątpliwie twórczość jak i osoba Böhmego zasługują na miano światowego fenomenu. Jego myśl wpłynęła na teologię chrześcijańską, europejską i polską literaturę romantyczną (Mickiewicz, Słowacki), europejski humanizm. Krążące przez dziesięciolecia w ręcznych odpisach prace, doczekały się (po wielu latach – około 70 po jego śmierci) wydań drukowanych w Holandii, Anglii, Francji, w samych Niemczech i kolejnych krajach. Oczywiście dorobek tego teozofa nie mieści się dziś w głównym nurcie dociekań i rozważań filozofii, lecz jest niewątpliwie cennym zjawiskiem w historii całego chrześcijaństwa, teologii i – co za tym idzie – także filozofii.

Postać Böhmego jest swoistym, unikatowym amalgamatem, uosobieniem wielokulturowości Łużyc, gdzie obok siebie, ale i razem, w koegzystencji, trwały żywioły słowiańskie i germańskie. Böhme jest dziś uniwersalnym, pokojowym przykładem wolności słowa, tolerancji, łagodności w stosunkach społecznych, połączonej z odwagą głoszenia swych poglądów. Dlatego polski Zgorzelec tak ceni i popularyzuje tę postać – przy wszystkich oczywistych odrębnościach kulturowych, językowych i wyznaniowych. Böhme to pomost łączący polski Zgorzelec i niemieckie Görlitz, to pomost z historią i współczesnością Europy, to w końcu jeden z pomostów tworzącego się Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz. Czyż można sobie wyobrazić lepszy symbol pokojowego współistnienia Polski i Niemiec nad Nysą Łużycką we wspólnej Unii Europejskiej?

Jakuby Święto Starego Miasta 2024. Uczestnicy korowodu.

Jakuby Święto Starego Miasta 2024.

Jakuby Święto Starego Miasta 2024. Korowód.

Jakuby Święto Starego Miasta 2024. XIII Spotkanie z filozofią. Wystawa prac popularyzująca postać Jakuba Böhme.

Jakuby Święto Starego Miasta 2024. XIII Spotkanie z filozofią. Prof. UWr Leon Miodoński.

Jakuby Święto Starego Miasta 2024. XIII Spotkanie z filozofią.

Jakuby Święto Starego Miasta 2024. XIII Spotkanie z filozofią.

Fot. © MBP ZGORZELEC