Tradycyjnym wkładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w doroczne Święto Starego Miasta „Jakuby” było kolejne spotkanie z filozofią. W sobotę (24 sierpnia) gościliśmy prof. UWr Leona Miodońskiego, który wygłosił wykład „O znaczeniu Jakuba Böhme”. W tym roku „Jakuby” zbiegły się z 400. rocznicą śmierci znanego w całym świecie teozofa; wybitnego syna wielokulturowych Łużyc, których część przynależy dziś do polskiej Ziemi Zgorzeleckiej i Dolnego Śląska.
Postać niezwykłego szewca-filozofa (żyjącego w latach 1575-1624) stale budzi zainteresowanie. Wykład profesora Miodońskiego przybliżył słuchaczom sobotniego spotkania źródła i powody tej popularności. Niewątpliwie twórczość jak i osoba Böhmego zasługują na miano światowego fenomenu. Jego myśl wpłynęła na teologię chrześcijańską, europejską i polską literaturę romantyczną (Mickiewicz, Słowacki), europejski humanizm. Krążące przez dziesięciolecia w ręcznych odpisach prace, doczekały się (po wielu latach – około 70 po jego śmierci) wydań drukowanych w Holandii, Anglii, Francji, w samych Niemczech i kolejnych krajach. Oczywiście dorobek tego teozofa nie mieści się dziś w głównym nurcie dociekań i rozważań filozofii, lecz jest niewątpliwie cennym zjawiskiem w historii całego chrześcijaństwa, teologii i – co za tym idzie – także filozofii.
Postać Böhmego jest swoistym, unikatowym amalgamatem, uosobieniem wielokulturowości Łużyc, gdzie obok siebie, ale i razem, w koegzystencji, trwały żywioły słowiańskie i germańskie. Böhme jest dziś uniwersalnym, pokojowym przykładem wolności słowa, tolerancji, łagodności w stosunkach społecznych, połączonej z odwagą głoszenia swych poglądów. Dlatego polski Zgorzelec tak ceni i popularyzuje tę postać – przy wszystkich oczywistych odrębnościach kulturowych, językowych i wyznaniowych. Böhme to pomost łączący polski Zgorzelec i niemieckie Görlitz, to pomost z historią i współczesnością Europy, to w końcu jeden z pomostów tworzącego się Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz. Czyż można sobie wyobrazić lepszy symbol pokojowego współistnienia Polski i Niemiec nad Nysą Łużycką we wspólnej Unii Europejskiej?
Fot. © MBP ZGORZELEC