Tegoroczna wyprawa edukacyjno-szkoleniowa (czwartek, 9 maja) dla bibliotekarzy – w Tygodniu Bibliotek - z powiatu zgorzeleckiego oraz z zaprzyjaźnionej Stadtbibliothek Görlitz wywołała aktywne zainteresowanie 50 osób – pracujących i emerytowanych bibliotekarzy oraz koleżanek zza Nysy Łużyckiej (14 osób). Oprócz licznych walorów edukacyjnych nasza wyprawa służyła – jak zawsze - pogłębieniu integracji środowiska bibliotekarzy.
Pierwszym przystankiem na naszej trasie była nowa, oddana do użytku 15 października 2018 roku, Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Wiedzy w Bolesławcu. Obiekt imponuje kubaturą i nowoczesnym wyposażeniem. Zobaczyliśmy księgozbiór i wyodrębnione pomieszczenia - aneksy do pracy z dziećmi, dorosłymi czytelnikami i grupami zainteresowań. Naszą uwagę przykuła multimedialna wystawa Akcja Żonkile 2019, poświęcona kolejnej, 76. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Jej merytoryczna - opracowana cyfrowo - zawartość została wypożyczona z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Kolejnym punktem wyprawy był Kościół Pokoju w Świdnicy (zbudowany w 1657 roku). Zwiedzaniu doskonale zachowanego, najstarszego w Europie kościoła tego typu towarzyszył koncert organowy.
Największe wrażenie na uczestnikach zrobiła wizyta w Krzyżowej (niem. Kreisau) k. Świdnicy, dzisiejszego międzynarodowego centrum spotkań oraz popularyzacji tzw. Kręgu z Krzyżowej, czyli posiadłości hr. Helmuta Jamesa von Moltke (1907-1945), w której w latach 40. XX wieku odbywały się spotkania opozycji antyhitlerowskiej, a ściślej politycznej alternatywy dla narodowosocjalistycznego ustroju Niemiec. Krzyżowa znana jest współczesnym ze spotkania premiera Tadeusza Mazowieckiego z kanclerzem Helmutem Kohlem (słynna Msza Pojednania z 12 listopada 1989 rok.), jednak wcześniejsza historia rodu von Moltke w Kreisau jest zgoła fascynująca. Ciekawość bibliotekarzy wzbudziła znakomita narracja dr Anemarie Franke, dobrej znajomej z Görlitz (pracowała w Muzeum Śląskim), która dzisiaj jest członkiem Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Historia Helmuta Jamesa i jego żony Freyi z okresu II wojny światowej to sensacyjna i jednocześnie tragiczna opowieść o Niemcach. Po nieudanym zamachu Stauffenberga (20 lipca 1944) na Hitlera, rozpętało się w Niemczech istne polowanie na czarownice. Nazistowski aparat władzy zajął się tropieniem wszelkiej opozycji. Na tej fali aresztowano i w końcu stracono hr. Helmuta Jamesa von Moltke, który nie miał nic wspólnego z zamachem, który wręcz był wrogiem eliminacji Hitlera rękami niemieckimi. Zachęcamy wszystkich Państwa do zainteresowania się dziejami rodu von Moltke i do odwiedzin Krzyżowej, która jest otwarta dla grup zorganizowanych i indywidualnych gości.