2 lipca 2023 r. przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. W uzasadnieniu napisano: “To jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą”.

„O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.” - podkreślono w uchwale.

Ze zbiorów Wypożyczalni dla dorosłych przy ul. Bohaterów Getta 1 szczególnie polecamy „Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej (Wydawnictwo Znak, Kraków 2023) oraz poświęcone Poetce publikacje: Michał Rusinek – „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, Anna Bikont, Joanna Szczęsna – „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, Anna Bikont, Joanna Szczęsna – „Pamiątkowe rupiecie. Przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej”.

Wystawka książek w Wypożyczalni MBP.