Stale rozwijamy księgozbiór regionalny, w którym gromadzimy książki o Zgorzelcu i Görlitz, powiecie zgorzeleckim, Łużycach, Dolnym Śląsku, Sudetach, Karkonoszach i Euroregionie Neisse-Nisa-Nysa. Są to publikacje naukowe i popularnonaukowe, przewodniki, edycje źródłowe oraz dzieła poetyckie i prozatorskie lokalnych autorów.

Nowe książki w księgozbiorze regionalnym Czytelni MBP.

Poniżej prezentujemy tytuły publikacji zakupionych w 2024 roku:

• Bergemann Johann Gottfried, Dittrich Johann Gottlieb, Śląska książka kucharska dla gospodarstwa domowego wiejskiego i ziemskiego (1826), przełożył Marcin Wawrzyńczak, przejrzał i uzupełnił Caspar Würffel, Wydawnictwo Wielka Izera, Chromiec 2024.
  • Biały Lucyna, Duch Gór – Rübezahl. Geneza i upowszechnienie legendy, Wydanie II rozszerzone, Wydawnictwo Ad Rem, Jelenia Góra 2023.
  • Brygier Waldemar, Sudety, ExpressMap, Warszawa 2024.
  • Firszt Stanisław, Schaffgotschowie. Arystokratyczny ród na Śląsku, Wydawnictwo Ad Rem, Jelenia Góra 2023.
  • Gerhart Hauptmann i Polacy. 1945-1946. Praca zbiorowa, pod redakcją Janusza Skowrońskiego, Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna", Jelenia Góra 2019.
  • Kucznir Piotr, Łabuz Agnieszka, Ściśle tajne. Tajemnice regionu i zamku Czocha w świetle dokumentów z archiwów całego świata, Stara Szuflada, Chrzan 2024.
  • Kuczyński Krzysztof A., Pani na Wiesensteinie. Margarete Hauptmann 1875-1957, Wydawnictwo Ad Rem, Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna", Jelenia Góra 2023.
  • Kuzio-Podrucki Arkadiusz, Schaffgotschowie. Dzieje wielkiego rodu z Europy Środkowej, Biblioteka Śląska w Katowicach, Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Katowice 2024.
  • Mazurski Krzysztof R., Miłość i dramaty Królewny Marianny, Wydawnictwo PRESSforum, Polanica-Zdrój 2023.
  • Podróż w Karkonosze oraz sąsiednie okolice Czech i Śląska w roku 1796 w 28 listach, przełożył Marcin Wawrzyńczak, Wydawnictwo Wielka Izera, Chromiec 2022.
  • Prawda Grażyna, Noc na Śnieżce. Theodor Fontane i jego Karkonosze, Wydawnictwo AD REM, Jelenia Góra 2024.
  • Primke Robert, Szczerepa Maciej, Szczerepa Wojciech, Pruskie Termopile. Bitwa pod Kamienną Górą w 1760 roku, Wydawnictwo Archiwum-System, Jelenia Góra 2010.
  • Rohkam Heinrich, Baudy i ich mieszkańcy. Historia schronisk zachodnich Karkonoszy, przełożył Marcin Wawrzyńczak, Wydawnictwo Wielka Izera, Chromiec 2021.
  • Schroniska turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich w Polsce oraz w Czechach, red. Ivo Łaborewicz, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Jelenia Góra 2015.
  • Smoke Hannibal, Cicha Apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska, Wydawnictwo CM, Warszawa 2023.
  • Szczerepa Maciej, Krwawy przyczółek. Piskorzowice 1945, Wydawnictwo Archiwum-System, Jelenia Góra 2024.
  • Szczerepa Maciej, Łuny na Dolnym Sląsku. Chojnów-Jawor-Strzegom-Złotoryja – 8-21 lutego 1945 r., Wydawnictwo Archiwum-System, Jelenia Góra 2023.
  • Szylak Mariusz, Sekrety Dolnego Śląska, Cz. 1, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź 2021.
  • Szylak Mariusz, Sekrety Dolnego Śląska, Cz. 2, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź 2023.
  • Średniowiecze. W cieniu Gór Olbrzymich, pod redakcją Stanisława Wilka i Tomasza Miszczyka, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 2022.
  • Wiater Przemysław, Pionierzy nart u Ducha Gór. Początki narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich, Wydawnictwo Ad Rem, Jelenia Góra 2022.
  • Wiater Przemysław, Walonowie u Ducha Gór. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich, Wydanie III poszerzone i uzupełnione, Wydawnictwo AD REM, Jelenia Góra 2024.
  • Witczak Romuald, Ze Śnieżką w tle. Opowieść o królewskiej wsi Mysłakowice, Związek Gmin Karkonoskich, Bukowiec 2016.
  • Włodarczyk Tamara, Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region jeleniogórski, Wydawnictwo-Poligrafia Ad Rem, Jelenia Góra 2021.
  • Wrzesiński Szymon, Zamek śmierci Płakowice. Tajemnicze zgony chorych psychicznie na Dolnym Śląsku i zabójcza medycyna Trzeciej Rzeszy, Agencja Wydawnicza CB, Warszawa 2024.
  • Znane i nieznane historie o awanturniczym i sławnym na całym świecie Duchu Gór jakie nie tylko ze wszelkiego rodzaju relacji obcych kupców, lecz także z doniesień znakomitych i uczonych śląskich obywateli, zebrał Magister Johannes Praetorius, Wydawnictwo Ad Rem, Jelenia Góra 2023.
  • Zralek Peter, Sudety, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2024.
  • Zygma Anna, 555 zagadek o Górach Stołowych, Helion S.A., Gliwice 2024.
  • Żelasko Stefania, Jeleniogórskie szkoły koronki igłowej. Die Hirschberger Nadelspitzenschulen, Stefania Żelasko, Jelenia Góra 2024.