Dzień Pszczół obchodzimy co roku 20 maja. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Na naszej planecie żyje około 20 tys. gatunków dziko żyjących pszczół. To bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. Do wyprodukowania 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach. Pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, pszczoły zapylającą też  krzewy i drzewa. Z tej okazji dzieci z Przedszkola Mali Odkrywcy odwiedziły naszą Filię biblioteczną nr 4, aby aktywnie włączyły się w działania, których celem było budzenie świadomości na temat pożyteczności pszczół, pokonywanie strachu przed tymi owadami, ale również pomoc pszczołom w ich przetrwaniu. Zajęcia urozmaiciła koleżanka bibliotekarka, która posiada własną pasiekę i dużą wiedzę na ten temat. Zapoznała dzieci z życiem i pracą pszczół, procesem powstawania miodu oraz sposobami ochrony tych ważnych owadów przed zagrożeniami. Pokazała dzieciom strój  pszczelarza, opowiedziała do czego służą ramki w ulu i z czego są zrobione dmuchawy, odsklepiarze widelcowe,  noże do odsklepiania plastrów miodu. Następnie dzieci  odgadywały zagadki o pszczółkach, miodziku, wysłuchały „Opowiadania o pszczołach i Matce Naturze” oraz opowiadania Jakuba Tylman pt. „Gaja w opałach”. Na zakończenie każdy z przedszkolaków wykonał pracę plastyczną wyklejając pszczoły.

Dziękujemy za spotkanie.

Dzieci odpowiadają na zagadki o pszczołach

Dzieci z Przedszkola Mali Odkrywcy słuchają opowiadania o pszczołach

Pokaz ubioru pszczelarza