19 i 30 maja gościliśmy w Mediatece dwie grupy wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. Dla obu grup przygotowaliśmy warsztaty programowania gry „Pong” w języku Scratch, z wykorzystaniem robotów Finch.
Uczestnicy swoją pracę zaczynali od zaprojektowania paletki i piłki. Te obiekty nazywane są duszkami. Kiedy duszek-paletka i duszek-piłeczka były już gotowe, przeszliśmy do programowania paletki. Aby móc nią poruszać po ekranie, konieczne było napisanie skryptu składającego się z kilku linijek kodu. Dodatkowo paletka miała się poruszać od strony lewej do prawej i z powrotem. Ciekawostką było to, że paletki poruszać się mogły w zależności od przechylenia robotów Finch, które były podłączone do komputerów. Możliwe to było dzięki temu, że roboty te posiadały w swej budowie odpowiednie czujniki. My do naszej gry wykorzystaliśmy m.in. czujniki położenia.
Ponieważ robotów mieliśmy mniej niż uczestników zajęć, postanowiliśmy również napisać dodatkowe skrypty dla duszków-paletek, umożliwiających sterowanie nimi także za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze. Kolejnym etapem programowania gry było napisanie skryptów odpowiedzialnych za poruszanie się duszków-piłeczek. Skrypty te były dużo bardziej skomplikowane niż skrypty duszków-paletek. Piłeczki miały sprawiać wrażenie, że swobodnie odbijają się na ekranie od każdej krawędzi sceny gry i od paletki. Miały się również obracać, a gdy piłeczka spadnie poza paletkę, to miał się wyświetlić komunikat, że gra została ukończona. Dzięki wprowadzeniu kilku zmiennych, gry młodych programistek i programistów wyświetlały także komunikaty o liczbie odbić piłeczki oraz zwiększającej się prędkości. Mimo że gra stawała się coraz trudniejsza, (zarówno w jej tworzeniu, jak i obsłudze) zaangażowanie młodych twórców nie słabło.
Pod koniec zajęć każda gra uzupełniona została o dodatkowe skrypty odpowiedzialne za jej resetowanie oraz sygnalizację dźwiękową i świetlną wydawaną przez roboty Finch podczas każdego odbicia piłeczki od paletki.