W środę, 14 czerwca, odbył się wykład pt. "Australia – śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego”, który wygłosiła Pani Barbara Grzybek, starszy kustosz z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu.
Pani Barbara Grzybek, która poznała Australię podczas wyjazdu służbowego, opowiedziała o podróżach i osiągnięciach Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873), polskiego geologa, geografa, podróżnika, badacza i odkrywcy. Pochodził on z rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych – jego ojciec był uczestnikiem powstania kościuszkowskiego. W trakcie dziewięcioletniej podróży Paweł Edmund Strzelecki odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. W Ameryce Północnej nad jeziorem Ontario odkrył bogate złoża ród miedzi. W Ameryce Południowej prowadził badania geologiczne i obserwacje meteorologiczne, szukał surowców mineralnych, badał także wulkany. Do Australii dotarł w 1839 roku. Odkrył m.in. krainę, którą nazwał Ziemią Gippsa (na cześć ówczesnego gubernatora George’a Gippsa), bogate złoża węgla brunatnego oraz złota. Zdobył najwyższy szczyt kontynentalnej Australii, który nazwał Górą Kościuszki (ang. Mount Kosciuszko).
Paweł Edmund Strzelecki dokumentował swoje odkrycia. Na ich podstawie w Londynie wydał „Physical description of New South Wales and Van Diemen's Land” („Opis fizyczny Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena”, 1845). Było to naukowe opracowanie o Australii oraz Tasmanii z najdokładniejszą ówczesną mapą.
Wykład został zorganizowany w ramach obchodzonego w 2023 Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego roku z okazji przypadającej w 2023 r. 150. rocznicy śmierci.
Fot. © MBP ZGORZELEC