Dzięki hojności rodziny Zdzisława Smektały (1951-2018) Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wzbogaciła się o bogaty zbiór dokumentów pozostałych po pisarzu, znanym w kraju animatorze kultury, propagatorze bluesa i jazzu, i w końcu – zdeklarowanym i niezawodnym przyjacielu naszego miasta. Swego czasu Zdzisław Smektała pozytywnie odpowiedział na propozycję współpracy z biblioteką. Z entuzjazmem uczestniczył w naszych wydarzeniach, snuł ciekawe plany na kolejne nasze wspólne eventy. Wszystko przerwała niespodziewana śmierć w 2018 roku. Właśnie 17 stycznia mija 6 lat od tego tragicznego zrządzenia losu…

Oprócz dokumentów z życia pisarza, w darze otrzymaliśmy także kilkaset książek z jego osobistego księgozbioru. Ilustrują one bardzo szerokie spektrum jego zainteresowań. Są tu dzieła światowej i polskiej literatury (m.in. seria Skarby Literatury Narodowej, Kolekcja Gazety Wyborczej), dzieła filozofów od antyku po współczesność (seria Arcydzieła Wielkich Myślicieli) i wiele innych. Książki stanowią ofertę czytelniczą w Filii nr 3 przy ul. Baczyńskiego 1 oraz w siedzibie głównej MBP przy Bohaterów Getta 1. Wszystkie te książki wyróżnione są okazjonalną pieczęcią „Książka ze zbiorów Zdzisława Smektały”. Serdecznie zapraszamy do ich lektury.

Książki z księgozbioru Zdzisława Smektały.

Książka z księgozbioru Zdzisława Smektały z okazjonalną pieczęcią „Książka ze zbiorów Zdzisława Smektały”.

Zdzisław Smektała.