W bieżącym roku obchodzimy 400. rocznicę śmierci Jakuba Böhme (1575-1624), znanego w świecie mistyka, który żył i tworzył w naszym (dziś) Zgorzelcu. Konferencja zorganizowana przez dr. hab. Leona Miodońskiego prof. UWr, kierownika Zakładu Filozofii Niemieckiej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego odbywała się w dniach 25 – 28 września 2024 roku. Pierwsza jej część dotyczyła twórczości Angelusa Silesiusa (1624-1677), którą omawiano w Krzeszowie. Zgorzelecka odsłona (27-28.09) poświęcona była Jakubowi Böhme, głównie jego twórczości i jej percepcji w epoce oraz w czasach współczesnych.
Otwierając piątkową sesję profesor Leon Miodoński dziękował władzom naszego miasta – obecny był wiceburmistrz Radosław Baranowski - za przyjęcie i zorganizowanie Konferencji. Swoje referaty wygłosili w Zgorzelcu naukowcy z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu, Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu z ks. prof. dr. hab. Bogdanem Ferdkiem na czele oraz Uniwersytetu Wrocławskiego z dr. hab. Leszkiem Kleszczem prof. UWr, który prywatnie jest mieszkańcem naszego miasta.
Konferencja „1624. Duchowość śląska w kontekście zmiany pokoleniowej – Jacob Böhme i Angelus Silesius” objęta była patronatem honorowym Wojewody Dolnośląskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a w jej organizacji i realizacji brała udział Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu z dyrektor Krystyną Radziętą oraz Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu z dyrektorem Piotrem Arcimowiczem.