W ramach Programu Profilaktyki Uzależnień „Książka uczy – leczy – pomaga” Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprosiła na serię spotkań autorskich Leszka Szczasnego, znanego śląskiego podróżnika, autora książki Świat na wyciągnięcie ręki. W czwartek (24 października) odbyły się dwa przedpołudniowe spotkania z młodzieżą szkolną o podróżach po Turcji i Afryce, a o godz. 17 podróżnik opowiadał dorosłej publiczności o swej wyprawie do afrykańskiej Rwandy. Pokazowi autorskich zdjęć - zwanemu przez autora slajdowiskiem – pod tytułem „Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju” towarzyszyła interesująca i jednocześnie intensywna narracja. Leszek Szczasny ma dużo do powiedzenia na temat ludzi i ich życia w Rwandzie 17 lat po tragicznym 1994 roku.
Dla przypomnienia: w wyniku bezprecedensowego ludobójstwa - w przeciągu 5 miesięcy - życie straciło ponad milion ludzi; w ogromnej większości ofiarami byli członkowie społeczności Tutsi, a ich oprawcy wywodzili się z plemienia Hutu. W obliczu tych wydarzeń tzw. Świat Zachodu (Europa, USA i inne demokracje) nie stanął na wysokości zadania – zawiódł ONZ, zawiodły organizacje wojskowe i humanitarne, zawiedli ludzie, którzy nie dość głośno i stanowczo domagali się przerwania bezsensownej, niezwykle brutalnej czystki plemiennej.
Na szczęście, wg Szczasnego, koszmar ludobójstwa odchodzi w przeszłość, mieszkańcy Rwandy żyją aktywnie i z uśmiechem biorą sprawy w swoje ręce. Ma to szczególne, pozytywne znaczenie także dla nas. To jest namacalny przykład, że po ogromnej traumie można zacząć wszystko od nowa, można cieszyć się życiem. To jest jeden z wniosków płynących z narracji podróżnika, drugi to znaczenie pasji i zainteresowań w walce z uzależnieniami. Leszek Szczasny, który także ukończył filozofię i politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest przykładem człowieka, który konsekwentnie realizuje swój plan na życie i jest z tym szczęśliwy. Oby przykład ten zaraził także mieszkańców naszego miasta.