Poniemiecka nieswojość? Dolny Śląsk po 1945. Spotkanie dyskusyjne wokół książek "Poniemieckie" i "Nieswojość".

Pod koniec 2019 roku ukazały się dwie książki podejmujące temat oswajania poniemieckiej spuścizny materialnej na tzw. ziemiach odzyskanych.
"Poniemieckie" (Wyd. Czarne) Karoliny Kuszyk to błyskotliwa opowieść o losach rzeczy codziennego użytku, ale też domów, ludzi, cmentarzy. Zbudowna na fundamencie wspomnień osadników i przesiedleńców, ale też na bazie własnych rodzinnych doświadczeń autorki, książka skłania do zadania sobie pytań, na czym zasadza się dziś tożsamość Dolnoślązaków w pokoleniu wnuków i prawnuków pierwszych polskich osadników, czym jest polskość na „ziemiach odzyskanych“ 75 lat po wojnie, i ile obcości potrafimy znieść w tym, co „swoje“.
O tym, jak bardzo „nieswoje“ było poniemieckie przez wiele dziesiątków lat, opowiada "Nieswojość" (Wyd. Warstwy i ASP Krakow), zbiór 70 fotografii i 10 esejów, którego autorki i autorzy dokonują pogłębionej refleksji nad kulturowymi skutkami wielkiego historycznego eksperymentu, jakim byla niemal całkowita wymiana ludności Dolnego Śląska po 1945 roku. Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko, redaktorzy tomu i autorzy zdjęć, skupiają się na wizualnej stronie fenomenu poniemieckiego dziedzictwa z pozycji fotografa jako antropologa, który z dystansu rejestruje kulturowe artefakty i wybierając taki a nie inny ich fragment inicjuje krytyczny dyskurs socjologiczny.

Wybór fotografii z książki "Nieswojość" zaistniał jako wystawa o tym samym tytule (Fotoausstellung Unheimisch | Wystawa Nieswojość D+PL), którą można obejrzeć jeszcze do 9 lipca 2020 w Galerie Brüderstraße w Görlitz.

Serdecznie zapraszamy na rozmowę z autorami książek "Poniemieckie" i "Nieswojość" w czwartek, 9 lipca o godz. 18:00 w Muzeum Śląskim w Görlitz. Wstęp wolny. Spotkanie tylko w języku polskim.
Gośćmi wydarzenia są:
• Karolina Kuszyk, germanistka i polonistka, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych, autorka książki "Poniemieckie";
• Agata Pankiewicz, dr hab., profesor ASP w Krakowie, fotografka i projektantka, kierownik Katedry Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki, redaktorka i autorka fotografii w książce "Nieswojość";
• Marcin Przybyłko, z wykształcenia lekarz medycyny oraz absolwent ASP w Krakowie, fotograf, grafik, redaktor i autor fotografii w książce "Nieswojość";
• Leszek Koczanowicz, kulturoznawca i politolog, profesor zwyczajny, wykładowca w Filii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, autor eseju „Wspomnienia z dzieciństwa w widmowym mieście“ z tomu „Nieswojość“;
• Magdalena Barbaruk, kulturoznawczyni, doktor, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka eseju „Mistyczne ciało Zgorzelca. Spacer po dwumieście“ z tomu „Nieswojość“;
• Piotr Jakub Fereński, kulturoznawca i historyk idei, doktor, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca ASP we Wrocławiu, autor eseju „Woycechdorf. Osiedle typu miejskiego“ z tomu „Nieswojość“;
• Piotr Arcimowicz, historyk, dyrektor Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu.

Dyskusję (w języku polskim) prowadzi Agnieszka Bormann, referentka ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz. Ze względu na bardzo ograniczoną ilość miejsc w sali wykładowej Muzeum Śląskiego osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o zgłoszenie sie mailem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Tylko potwierdzone przez nas zgłoszenia oznaczają „wejściówkę“ na dyskusję. Dyskusja będzie transmitowana na żywo na stronie FB Muzeum Śląskiego, a następnie udostępniona na kanale Youtube. ZAPRASZAMY!