Już po raz piąty Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie wakacyjnym “Miasto Dzieci - Unsere Stadt”, organizowanym przez polskie i niemieckie organizacje pozarządowe: Ca-Tee-Drale Görlitz e.V., esta e.V.  Stowarzyszenie „nasze miasto – unsere stadt“ oraz Meetingpoint Music Messiaen e.V.

Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię koronawirusa Covid-19 i związane z nią ograniczenia sanitarne, odbyła się w zmienionej formule. Pod nazwą “Laboratorium Miasta Dzieci”, w dniach 17 - 22 sierpnia, w Radzimowie i Görlitz miały miejsce warsztaty, wykłady, dyskusje i ćwiczenia, dla młodzieży w wieku 12 - 14 lat.

Nasza placówka zaproponowała uczestnikom udział w konsultacjach nad utworzeniem elektronicznego systemu zarządzania Miastem Dzieci oraz warsztaty programowania gier komputerowych i robotów edukacyjnych.

We wtorek grupa chłopców poznawała podstawy programowania w języku Scratch 2.0 na przykładzie robotów edukacyjnych Finch. Roboty te wyposażone są w dwa niezależne silniki, diodę led RGB, brzęczyk, uchwyt na flamaster i czujniki światła, temperatury oraz odległości.

Pierwszym zadaniem było zaprogramowanie pięciu klawiszy klawiatury, umożliwiających sterowanie robotami na podłodze. Gdy wszyscy samodzielnie ukończyli pierwszy program, w sali został zorganizowany wyścig robotów. Musiały one dotrzeć do mety, omijając po drodze kartonowe przeszkody. Następne wyzwania to zaprogramowanie dowolnej melodii, świateł sygnalizacji i ucieczka robota przed źródłem wysokiej temperatury.

Po południu biblioteka zaproponowała zebranym wykład i dyskusję na temat wdrożenia elektronicznego systemu zarządzania Miastem Dzieci. Wykład miał formę otwartą i angażował wszystkich uczestników do dzielenia się pomysłami, jak taki system mógłby wyglądać. Jedną z propozycji było utworzenie nowych wzorów karty mieszkańca Miasta Dzieci z wydrukowanymi kodami QR, przekierowującymi do specjalnej strony internetowej, która zawierałaby spersonalizowane informacje o mieszkańcu miasteczka.

W środę odbyły się kolejne warsztaty programowania, tym razem z wykorzystaniem bezprzewodowych robotów Photon. Robot Photon wyposażony jest w 10 czujników i sensorów: wykrywa światło, wyczuwa dotyk, mierzy odległość od przeszkody, komunikuje się z innymi robotami, mierzy przejechaną odległość, wie o jaki kąt się obrócił a także wyraża emocje poprzez dźwięk, słyszy głośne dźwięki i rozpoznaje kontrast.

Nim jednak uczestnicy poznali te wszystkie możliwości robota Photon, na swoich ekranach monitorów stworzyli grę “Labirynt” w języku Scratch 3.0. W grze tej należało zakodować duszka-bohatera, który będzie przemieszczał się między ścianami labiryntu, aby dotrzeć do duszka-celu. Po dokonaniu tego zmieniał się poziom gry. Gra została uatrakcyjniona poprzez integrację jej z robotami Photon. Klawisze sterowania duszka-bohatera poruszały również robotem. Dodatkowo, gdy np. robot trafił na swej drodze na czarny punkt, wydawał różne dźwięki i zmieniał kolory czułek i/lub oczu.

W czwartek najbardziej zaangażowani uczestnicy naszych zajęć poznawali możliwości programowania robotów Photon w językach MakeCode i Python. Samodzielnie tworzyli swoje projekty i testowali niemal wszystkie funkcje robotów. Zaprojektowali specjalny tor do przemieszczania się po czarnej linii, omijania przeszkód na drodze oraz sygnalizowania w momencie dotarcia do ciemnych lub jasnych przestrzeni.

Po południu nowa grupa uczestników rozwijała temat zapoczątkowanej we wtorek dyskusji nad celem, sensem i potrzebą wdrożenia elektronicznego systemu zarządzania Miastem Dzieci. Zwrócono m.in. uwagę na bezpieczeństwo całego systemu, potrzebę utworzenia nowego zawodu - informatyka w Mieście Dzieci, sposobu logowania się do systemu z domyślnym hasłem dla najmłodszych mieszkańców czy możliwość zastąpienia fizycznej karty mieszkańca bransoletką z kodem QR w kształcie zegarka.

W trakcie wszystkich przez nas proponowanych warsztatów i dyskusji, młodzież wykazywała się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Cieszymy się, że Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu ponownie mogła gościć w tym wyjątkowym, międzynarodowym przedsięwzięciu.