W dniach 9-13 grudnia 2019 r.Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu odbywać się będzie po raz kolejny Maraton Pisania Listów organizowany w ramach ogólnoświatowej akcji Write for Rights prowadzonej przez Amnesty International na rzecz ochrony praw człowieka na całym świecie. Maraton, odbywający się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, polega na pisaniu listów w obronie kilku konkretnych osób lub grup osób. Podczas Maratonu 2019 będziemy pisać w sprawach młodych osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Maraton Pisania Listów po raz pierwszy został zorganizowany w 2001 roku w Polsce. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2018 roku w samej Polsce napisano 308 974 listów w 854 miejscach w całym kraju.

Dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. Podczas Maratonu Pisania Listów 2018 r. pisaliśmy w sprawie Gulzar Duszenowej i osób niepełnosprawnych w Kirgistanie. 14 marca 2019 r. prezydent Kirgistanu Sooronbaj Dżeenbekow podpisał ustawę ratyfikującą Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami, przyjętą wcześniej przez jednoizbowy parlament kirgiski Żogorku Kenesz. Kirgistan był jednym z krajów, które podpisały, ale nie ratyfikowały konwencji.

Wszystkie materiały niezbędne do napisania listu w obronie konkretnej osoby będą dostępne w dniach 9-13 grudnia w godzinach pracy Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1 / I piętro).

Źródło informacji dot. Amnesty International: Materiały promocyjne Amnesty International.