Podczas tegorocznych ferii zimowych w naszej filii multimedialnej zorganizowaliśmy interaktywne zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii i nie tylko. Spotkania odbywały się w każdy wtorek i czwartek (oraz w drugą sobotę ferii) z podziałem na dwie grupy wiekowe (dzieci 7-9 lat i młodzież 10-13 lat).
W pierwszym dniu zajęć (wtorek 1.02) prym wiodły gry towarzyskie. Młodsza grupa zaczęła integrować się przy grze w kalambury. Gra na czas z podziałem na dwie drużyny wzbudziła u zawodników dużo emocji. Po kilku rundach przyszła pora na kontakt z literaturą. Przeczytaliśmy fragment książki Lindy Liukas “Hello Ruby: programowanie dla dzieci” i poznaliśmy historię niezwykłej dziewczynki, która była dobrym wstępem do realizacji tematu naszych spotkań. W kolejnej części zajęć każdy uczestnik poznał zasady programowania jako uporządkowanego zbioru instrukcji na przykładzie codziennych czynności, takich jak parzenie herbaty czy przygotowywanie prania. Starsza grupa integrowała się przy narracyjnej grze karcianej Dixit. Piękne ilustracje, łatwe zasady i masa skojarzeń pozwoliły na zaangażowanie i rozbudzenie wyobraźni uczestników gry. Później zaproponowaliśmy im jeszcze jedną grę, którą rozgrywano w parach. Do wzięcia udziału w interaktywnej grze planszowej Scottie Go potrzebna jest odpowiednia aplikacja, gdzie uczestnicy śledzą losy głównego bohatera, wcielając się w rolę jego cyfrowych przewodników.
Czwartek (3.02) młodsza grupa zaczęła przygodą z robotami. Za wstęp do niej posłużyła prezentacja multimedialna na temat robotów, maszyn, źródeł energii, programowania i kodowania. Każdy z uczestników miał okazję wykazać się wiedzą. Czy znają roboty, które istnieją naprawdę, albo takie, które istnieją tylko w filmach sci-fi? Czym różnią się roboty od maszyn? Co to jest kodowanie oraz czym zajmuje się programista? Na te wszystkie pytania zdołaliśmy udzielić odpowiedzi. Następnie przystąpiliśmy do zajęć praktycznych i tworzenia pierwszych algorytmów dla robotów Photon. Skala trudności zadań stopniowo rosła, wymagając od uczestników wykorzystania pełni możliwości tego robota. Na końcu zająć każdy potrafił już zaprogramować go w taki sposób, aby mógł pokonać ustaloną trasę, w ustalonych momentach odtworzyć specjalny dźwięk oraz zmienić kolor wszystkich swoich diod.
Starsza grupa była bardzo zainteresowana grami komputerowymi, więc podczas drugiego spotkania w sali komputerowej uczestnicy poznali aplikację Kodu Game Lab. Program ten umożliwia tworzenie krótkich gier 3d, które przy odpowiednio zaprogramowanej mechanice i z wykorzystaniem ciekawych elementów z biblioteki graficznej pozwalają tworzyć gry nie odbiegające poziomem graficznym od nowoczesnych produkcji sklepowych. Bazując na scenariuszach powstałych z inicjatywy “Koduj z klasą”, uczestnicy wykonali zadania umożliwiające stworzenie w grze “mapy świata” i sterowanie obiektami według pomysłów użytkownika.
8 lutego 2022 roku obchodzony był w całej Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Święto to obchodzone jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Od 2005 roku zaangażowana w obchody jest także Polska a ich organizatorem jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Tego dnia młodzi uczestnicy naszych zajęć obejrzeli trzy krótkie animacje z kampanii “Bądź z innej bajki” i odpowiadali na pytania dotyczące zagrożeń w sieci, takich jak podejrzane znajomości, łamanie netykiety czy skutki nadużywania korzystania z internetu. Następnie wzięli udział w interaktywnej grze decyzyjnej “Rufus w opałach”. Po jej przejściu wszyscy uczestnicy wspólnie wyciągali wnioski z obserwowanych zachowań Rufusa.
Uczestnicy starszej grupy dzielili się swoimi doświadczeniami na temat tego, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń mobilnych czy komputerów. Wspólnie analizowaliśmy fragment komiksu edukacyjnego na temat cyberbezpieczeństwa z serii “Róża, a co chcesz wiedzieć? Część druga” Artura Kurasińskiego. Wcielali się w jedną z postaci z komiksu i próbowali własnymi słowami wyjaśnić, co ma na ona na myśli.
10 lutego młodsza grupa zaczęła zajęcia od udziału w logicznej grze planszowej PixBlocks, w której zadania polegały na wyznaczaniu trasy króliczka w zebraniu wszystkich marchewek ustawionych na planszy, pokonując przy tym jak najkrótszą drogę. Każdy z kolorowych elementów gry kryje w sobie linijki wirtualnego kodu, a zasady interakcji króliczka z otoczeniem odzwierciedlają podstawowe koncepcje wykorzystywane we współczesnej informatyce. Następnie uczestnicy wzięli udział w grze memory, w której mieli za zadanie odnajdywać pary obrazków rozsypanych na interaktywnym stole. Później zagrali w tę samą grę ale pary obrazków tym razem były rozłożone na piankowej macie i odkrywać je można było tylko wtedy, gdy wyznaczyło się trasę przejazdu robota od jednej zakrytej karty do drugiej.
W sobotę 12 lutego zorganizowaliśmy w Mediatece spotkanie nawiązujące tematyką do Święta Zakochanych. Na początku zajęć uczestnicy poznali jedną z historii miłosnych na przykładzie mitu “Orfeusz i Eurydyka”. Jest to opowieść o miłości silniejszej od śmierci. W celu jej zobrazowania pokazaliśmy uczestnikom zajęć lalkową animację poklatkową w reżyserii Edwarda Sturlisa, a tuż po filmie odbył się turniej wiedzy na temat obejrzanego nagrania. Ostatnim zadaniem tych ferii było zaprogramowanie i zaprojektowanie tekturowej torebki na upominki dla bliskiej osoby. Zadanie nie było łatwe, bo wymagało do tego użycia plotera tnącego. Każdy uczestnik miał jednak kilka szans na zapoznanie się zarówno z obsługą programu, jak i plotera. Przed końcem zajęć każdy wykonał torebkę, z której był zadowolony. Mamy nadzieję, że osoby bliskie którym je podarowano również ucieszyły się z takich wyjątkowych prezentów.