W pomieszczeniu Mediateki znajduje się grupa dorosłych osób z udziałemBurmistrza Miasta Zgorzelec - Rafała Gronicza oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu - Krystyny Radzięta.

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka została zakwalifikowana do projektu grantowego “Biblioteka dla Wszystkich. Moje miejsce”. Jest to projekt wspierający młodzież w wieku 14 - 18 lat z Ukrainy i Polski w wyborze dalszej ścieżki edukacji lub kariery oraz integrację i nawiązywanie relacji – poprzez udział w zajęciach rozwojowych, organizowanych w bibliotekach i placówkach współpracujących z biblioteką. Wsparcie dotyczy również ukraińskich rodziców i opiekunów.  Projekt jest finansowany ze środków Save the Children International z projektu IMPROVING THE LIFE CHANCES OF YOUNG UKRAINIAN REFUGEES IN POLAND (empowering youth locally through MHPSS and teaching Life Skills). Nasza placówka poza wsparciem finansowym w kwocie 64 300 zł otrzyma także wsparcie merytoryczne – w formie szkoleń stacjonarnych i online, scenariuszy zajęć i materiałów dodatkowych oraz wsparcie komunikacyjno-promocyjne – w postaci identyfikacji wizualnej projektu, strategii komunikacji z młodzieżą i promocji projektu w mediach społecznościowych. Projekt realizowany będzie do kwietnia 2025 roku.

Jest to niejako kontynuacja projektu pn. „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”, który nasza biblioteka realizuje od stycznia do grudnia 2023 roku dla dzieci i młodzieży z Ukrainy i Polski, umożliwiającego im wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu uczestnicy korzystają z nowoczesnej, bezpłatnej oferty programowej, przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu. Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu otrzymała wsparcie merytoryczne i finansowe na realizację ww. projektu w kwocie ponad 38 210 zł, sprzęt elektroniczny (5 laptopów + 5 tabletów) o wartości 6 985 dolarów oraz zestaw do zajęć animacyjnych  o wartości ok. 1000 zł.

Projekt realizowany jest w Filii nr 1 (Mediateka – ul. Orzeszkowej 30a) i w Oddziale Dla Dzieci i Młodzieży (ul. Bohaterów Getta 1) MBP w Zgorzelcu.

W ramach projektu przeprowadzono do tej pory 91 zajęć (210 godzin) dla dzieci, młodzieży i dorosłych opiekunów, na które zapisały się 142 osoby (100 to obywatele Ukrainy i 42 to obywatele Polski). Łącznie we wszystkich spotkaniach uczestniczyło ponad 800 osób (200 z Polski i 600 z Ukrainy).

Wczoraj w Mediatece, późnym wieczorem odbyło się pierwsze spotkanie nowej grupy dorosłych obywateli Ukrainy, zainteresowanych udziałem w cyklach zajęć kawiarenki językowej, w czasie której gościnnie towarzyszył nam Burmistrz Miasta Zgorzelec - Rafał Gronicz oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu - Krystyna Radzięta.