Zaczął się marzec, dni robią się dłuższe, a słońce świeci coraz mocniej. Przedwczoraj również było pogodnie. Na spacer do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu wybrała się grupa przedszkolaków z wychowawczyniami Niepublicznego Przedszkola Wyspa Skarbów. Celem ich wizyty był udział w zajęciach bibliotecznych dotyczących ekologii.

Przekonaliśmy się, że nasi mali goście mają już bogatą wiedzę na ten temat. Z łatwością wyjaśnili nam, czym jest ekologia, środowisko i jakie organizmy żyją na naszej planecie.

Następnie wysłuchali w skupieniu krótkiego opowiadania „Grudka i przyjaciele” Dariusza Staniszewskiego o przygodach pewnej maleńkiej grudce ziemi. Dzieci nie tylko chętnie odpowiadały na zadawane pytania dotyczące tekstu, ale również swoim zachowaniem naśladowały samopoczucie Drzewa, głównego bohatera opowiadania.

Później oglądaliśmy wspólnie książkę „Uratuj mnie!” Patrica George z transparentnymi przekładkami, dzięki którym mali czytelnicy dowiedzieli się, że mogą mieć realny wpływ na otaczający ich świat i dbać o naszą planetę, robiąc codziennie kilka prostych rzeczy.

Kolejną częścią spotkania było obejrzenie wesołej animacji na temat segregowania odpadów. Przedszkolaki próbowały wspólnie wyjaśnić pojęcie recyklingu.

Na koniec wizyty dla wszystkich naszych gości przygotowaliśmy papierowe samolociki, które wykonaliśmy ze starych plakatów. Każde dziecko mogło je w dowolny sposób pokolorować kredkami.

A na stole multimedialnym przygotowaliśmy grę, w której zadaniem było sortowanie odpadków do odpowiednich pojemników (plastik, metal, papier, szkło i bioodpady).

Mamy nadzieję, że naszym małym czytelnikom choć trochę przybliżyliśmy wiedzę na temat ekologii i wkrótce znowu się spotkamy.

Na zewnątrz, przed oknem biblioteki, do zdjęcia pozuje grupa przedszkolaków wraz z opiekunami. Kilka osób ma w górę uniesione ręce.

W pomieszczeniu biblioteki, jest bibliotekarz i grupa przedszkolaków. Wszyscy mają uniesione w górę ręce. W tle jest wyświetlany obraz z kształtem kuli ziemskiej trzymanej w dłoniach.

W pomieszczeniu biblioteki, grupa przedszkolaków siedzi na podłodze i przegląda książki o tematyce ekologicznej.

W pomieszczeniu biblioteki, grupa przedszkolaków koloruje samoloty z papieru

W pomieszczeniu biblioteki, grupa przedszkolaków dotyka ekran multimedialny i sortuje wyświetlane karty ilustrujące odpady.