W piątek, 24 stycznia zgorzelecka Popbiblioteka Multimedialna przy ulicy Orzeszkowej, dzięki udziałowi w programie „Link do przyszłości. Edukacja. Programowanie. Rozwój.” zmieniła się w pracownię programowania robotów. Specjalnie na tę okazję przyjechał do nas z Gdańska Maciej Wojnicki, twórca robotów LOFI, który wyjaśniał młodym programistom, jak porozumiewać się z takimi urządzeniami przy użyciu komputera i przeglądarki.
Roboty LOFI składają się z drewnianych części i prostych elektronicznych modułów, co z miejsca pobudza ciekawość pracujących z nimi uczestników warsztatów i sprawia, że proces programowania jest naprawdę interesujący. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.
Zajęcia z młodymi poprzedziło szkolenie pracowników biblioteki. Zapoznano się z opracowanym przez autora programem edukacji przy użyciu robotów LOFI oraz formą zajęć prezentujących możliwości użytkowe urządzenia. Po wprowadzeniu pracowników w podstawowe zagadnienia przeszliśmy do głównego punktu programu, czyli warsztatów. Trwające bite trzy godziny zajęcia były tak interesujące, że nikt z uczestników nie chciał ich zakończenia. Zapewne dlatego, że były pełne kolorowych diod, pokręteł, przycisków i fantastycznych dźwięków wydawanych przez moduły robotów. Warsztaty, w których wzięło udział 12 zapisanych wcześniej osób w wieku 10-14 lat, były – w opinii uczestników - bardzo wciągające. Cieszymy się, że nasza oferta trafia w sedno potrzeb i zainteresowań zgorzeleckich dzieci i młodzieży. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach programowania robotów w bibliotece.
LOFI Robot to polski edukacyjny system do konstruowania robotów, stworzony z myślą o początkujących wynalazcach oraz nauce dla dzieci i młodzieży. LOFI Robot oparty jest o narzędzia open source, dzięki czemu można go dowolnie samodzielnie modyfikować i rozwijać. Podstawowym z tych narzędzi jest język oprogramowania SCRATCH stworzony głównie z myślą o dzieciach.