Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z autorką zbiorów reportaży Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła (wyd. Znak Horyzont, 2021 r.) oraz Mała Norymberga. Historia katów z Gross-Rosen (wyd. Znak Horyzont, 2020 r.). Spotkanie, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 3 marca (czwartek) 2022 roku w MDK ul. Parkowa 1, godz. 17.

Agnieszka Dobkiewicz jest dziennikarką związaną z Dolnym Śląskiem. Promuje historię regionu, a szczególnie tematykę byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którego historia jest ciągle niezbadana do końca, a ludzkie tragedie, do których tam doszło, niedopowiedziane. Z pasji do historii powstała Fundacja Idea, którą kieruje i która zajmuje się właśnie promocją dolnośląskich dziejów. Fundacja tworzy m. in. Świdnicki Portal Historyczny.

O Małej Norymberdze znana dolnośląska pisarka i podróżniczka – Joanna Lamparska napisała: Tej książki nie da się wyrzucić z głowy. Zostaje, wstrząsa, przeraża. Z kolej znany dziennikarz, reporter i pisarz Marek Łuszczyna stwierdził po lekturze książki, że: Dobkiewicz udało się wejść w umysł schwytanego zbrodniarza wojennego…

Natomiast Dziewczyny z Gross-Rosen pięknie zrecenzował Michał Wójcik, dziennikarz i historyk: Z zaledwie sześciu nici Agnieszka Dobkiewicz utkała kobierzec, przy którym bledną arrasy wawelskie. To historie kobiet, które trafiły na samo dno człowieczeństwa i albo tam zostały, albo jak Ruth czy Halina żarliwie żyły dalej mimo straszliwego piętna. Wstrząsające.