W przeddzień głównych imprez Śląskiego Wieczoru Literackiego 2022 (Schlesisches Nachtlesen), które zwykle dzieją się w Görlitz, w piątek (8 kwietnia) w sali MDK gościliśmy znaną i cenioną pisarkę Joannę Bator. Trzeba tu nadmienić, że głównymi organizatorami tej cyklicznej imprezy literackiej oraz święta czytelnictwa są instytucje niemieckie – Komisarz Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz Referat Kultury Śląska Schlesisches Museum zu Görlitz. Ze strony polskiej imprezę wspierają Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu (tym razem odpowiedzialna za organizację spotkania z Joanną Bator właśnie) oraz Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, który zapewnił miejsce oraz techniczną obsługę wydarzenia.

Joanna Bator urodziła się w Wałbrzychu, i właśnie w tym mieście oraz w pobliskich dolnośląskich miejscowościach, toczą się jej polskie fabuły. Sama wyraża zdziwienie tym stanem rzeczy – …byłam w wielkim świecie, widziałam Nowy Jork, Londyn, Tokio i wiele, wiele innych ciekawych miejsc, a akcja moich powieści toczy się właśnie tu – mówiła.

Bator opuściła Wałbrzych po maturze, studiowała we Wrocławiu, Warszawie, wyjeżdżała na zagraniczne stypendia. Jednak ciągle wraca w swej twórczości do dolnośląskich realiów i klimatów. Do splecionych historią – często tragiczną - losów polskich i niemieckich mieszkańców tych ziem, obecnych i tych, którzy już odeszli. Być może rzeczywiście jest tak, jak często mawiał nasz nieodżałowany Zdzisław Smektała (1951-2018): ojczyzna jest tam, gdzie nasza młodość.

Kanwą piątkowego spotkania była najnowsza książka Joanny Bator Gorzko, gorzko. Powieść jest sagą poświęconą losom czterech dolnośląskich kobiet – czterech ich pokoleń - na przestrzeni lat i na tle wydarzeń historycznych i społecznych. Spotkanie cieszyło się nadzwyczajnie dużym zainteresowaniem publiczności – przyszło ponad 100 osób, co nawiązuje do najlepszych bibliotecznych spotkań sprzed pandemii. Było elektryzująco, a wysoka już na starcie temperatura, w trakcie spotkania tylko rosła. Dużym zainteresowaniem cieszył się prowadzony przez bibliotekarki kiermasz książek Joanny Bator; można było także otrzymać piękny plakat oraz autograf autorki, po który ustawiła się pokaźna kolejka.

Z panującej w sali atmosfery i z rozmów jasno wynika, że spotkanie spełniło oczekiwania zarówno widzów jak i organizatorów – z ramienia Schlesisches Museum obecna była Agnieszka Borman (referentka ds. kultury), zgorzelecką bibliotekę reprezentowała dyrektor Krystyna Radzięta.