Za nami 8. Narodowe Czytanie w Zgorzelcu. Tym razem Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców do sali widowiskowej MDK, a powodem zamiany scenerii parkowej na dom kultury była pogoda – prognozy zapowiadały (i sprawdziły się) opady deszczu i nieprzyjemny chłód. Oczywiście czytanie w plenerze ma swe niepodważalne atuty, jednak w tych okolicznościach ciepła, sucha, profesjonalnie nagłośniona i oświetlona sala okazała się idealnym rozwiązaniem zarówno dla wykonawców jak i licznej publiczności.

Nasze święto czytelnictwa – wg scenariusza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu – z kulturą i humorem poprowadził urodzony w naszym mieście aktor i tancerz Adrian Koszewski, absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, aktor Wrocławskiego Teatru Tańca, współzałożyciel grupy teatralno-performatywnej WOLNO w Warszawie. Jego zasługą było stworzenie przyjaznego klimatu i sprawne przechodzenie od czytania poszczególnych fragmentów polskich nowel, poprzez wręczanie pamiątkowych medali wszystkim osobom czytającym, do literackiego quizu i wręczania nagród za udzielenie prawidłowej odpowiedzi.

Tegoroczne NC miało także świetną oprawę muzyczną – ku naszej radości zaproszenie do udziału przyjęła pianistka Anna Lipiak, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, laureatka 20 międzynarodowych konkursów pianistycznych, wykonawczyni ponad 120 recitali w 13 krajach świata, wielokrotna stypendystka w Polsce i za granicą. Anna Lipiak – także urodzona w Zgorzelcu – zagrała trzy utwory: „Romans” Clary Schumann (op. 21 nr 1), „Nocturne cis-moll” opus pośmiertne Fryderyka Chopina oraz „Nocturne B-dur” Marii Szymanowskiej.

Cieszy także to, że nasza autorska formuła NC sprawdza się od wielu lat. Polega ona na szczegółowym scenariuszu, starannym wyborze fragmentów czytanej literatury oraz doborze osób prowadzących widowisko. O popularności zgorzeleckiego NC świadczy niezmiennie duże zainteresowanie udziałem. Swój akces zgłaszają mieszkańcy, samorządowcy i młodzież szkolna. Wypracowaliśmy zwyczaj, że - odpowiednio wcześniej - osoby zgłaszające się do czytania otrzymują przygotowany tekst. To pozytywnie wpływa na poziom czytania, co jak zauważyliśmy ma swoje znaczenie dla atmosfery całego wydarzenia. Czytający dokładają starań, by ich interpretacja tekstu została zauważona i doceniona. Śmiało już można powiedzieć, że NC wrosło w kulturalny pejzaż miasta nad Nysą Łużycką.

Wykonawcy NC 2019 w Zgorzelcu: Dorota Baranowska, Małgorzata Sokołowska – przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego, burmistrz Rafał Gronicz, wiceburmistrz Radosław Baranowski, starosta Artur Bieliński, Aleksandra Fitas (uczennica Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego), ks. Maciej Wesołowski, Katarzyna Murmyło – przewodnicząca Rady Miasta Zgorzelec, Zuzanna Fudala i Adrian Rzadkiewicz – uczniowie ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa, Sylwia i Patrycja Olszak, Angelika Kacperska z Miejskiego Klubu Seniora, Cyntia Sikora, Zuzanna Skrzypska i Kamil Simonowicz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka, Paulina Gałach (uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich), Elżbieta Piątczak i Maria Majewska z Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Maja Mikoszek, Adrian Koszewski i Jacek Kadłubicki.

Dyrektorka MBP w Zgorzelcu Krystyna Radzięta podziękowała wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania oraz osobom i instytucjom, które pomogły bibliotece w organizacji tegorocznego święta czytelnictwa: dyrekcji i pracownikom Miejskiego Domu Kultury oraz zaprzyjaźnionej z biblioteką Galerii „Stylowe Wnętrze”, która udostępniła swe zbiory do budowy scenografii NC.