Biuro Programu „Niepodległa” z okazji setnej rocznicy bitwy warszawskiej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim pod hasłem"1920".
Celem konkursu jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów.
Czekamy na teksty kryminalne (jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie lokalnego porządku i bezpieczeństwa?), szpiegowskie (agenci i agentki, radiowywiad, tajne plany i wykradzione dokumenty…), a także obyczajowe (jak wyglądało życie w roku 1920, z czym mierzyło się społeczeństwo?), czy nawet romanse (bo przecież miłość w czasach wojny jest nieodzowna!). W naszym konkursie gatunek nie stawia ograniczeń – przyjmiemy zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Teksty mogą być wymysłem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Chcemy wiedzieć, jak według współczesnych Polaków mógł wyglądać rok 1920!
Biuro Projektu „Niepodległa”
Prace można przesyłać do końca sierpnia 2020 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Organizator przewiduje 10 finansowych nagród równoważnych, w wysokości 4000 złotych brutto każda, a także opublikowanie najlepszych prac w pokonkursowej antologii.
Biuro Projektu „Niepodległa”, jako pomoc przy pisaniu, poleca m. in. serwis internetowy www.bitwa1920.gov.pl przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Polskim Radiem S.A. Portal prezentuje historię wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczyny i skutki, jak również pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci tamtego okresu.
W serwisie znalazły się m.in. materiały z archiwów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) i archiwów dźwiękowych Polskiego Radia. Serwis udostępnia multimedialne plansze poświęcone poszczególnym wydarzeniom czy postaciom, które są uzupełnione o archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe.
Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie, jak również dodatkowe materiały przydatne przy tworzeniu opowiadań konkursowych, dostępne są na stronie organizatora:
Zachęcamy do udziału!