Polecamy czasopismo "Chidusz" – wydawany od kilkunastu lat magazyn opowiadający o kulturze, historii i tradycji żydowskiej.

To wartościowe merytorycznie czasopismo dostępne jest w stu bibliotekach, także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu i wielu ośrodkach kultury w Polsce dzięki firmie PITax.pl, która sponsoruje prenumeraty.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ostatnim numerem czasopisma 1/2022, w którym znajduje się artykuł „Pierwsze Stolperstieny w Zgorzelcu”. W listopadzie 2021 r., podczas Tygodnia Pamięci o Gminie Żydowskiej Görlitz, wmurowano trzy Stolperstieny – kamienie pamięci w Zgorzelcu. Zgorzeleckie kamienie poświęcone są rodzinie Goldbergów, których pamięć postanowiła uczcić Lauren Leiderman, mieszkająca w Görlitz Amerykanka, która w waszyngtońskim United States Holocaust Memorial Museum natknęła się na pamiętnik Evy Goldberg.

Ponadto w najnowszym numerze znajduje się niezwykle interesujący artykuł o synagogach na Górnym Śląsku oraz wiele innych artykułów godnych uwagi.

Czasopismo można znaleźć Czytelni MBP w Zgorzelcu (ul. Bohaterów Getta 1, I piętro) oraz w Filii nr 2 (ul. Iwaszkiewicza 12).

Zapraszamy.