Zdjęcie okładek nowych książek w Czytelni wspomnianych w artykule.

Księgozbiór regionalny Czytelni wzbogacił się o trzy wyjątkowe publikacje Wydawnictwa Wielka Izera. Są to dwie relacje z podróży oraz reprint dwóch najstarszych przewodników po Sudetach, jakie ukazały się w języku polskim.

Dla miłośników Karkonoszy – reprint przewodników po Sudetach z 1827 i z 1821 roku

Pierwsza publikacja zawiera reprint dwóch przewodników po Sudetach:

• Carl Theodor Mattis, Olbrzymie góry z widokami nayznakómitszemi… w Dwudźiestu dwóch Rycinach wystawióne, wraz z Mappą z 1827 (zawiera 22 oryginalne grafiki, m.in. z widokami Śnieżki czy Wodospadu Szklarki);
  • Carl Friedrich MoschWody mineralne Szląskie i Hrabstwa Glackiego z 1821 (wybór: rozdziały Warmbrunn /Cieplice i Flinsberg / Świeradów).

Do książki dołączona jest reprodukcja mapy Karkonoszy i Gór Izerskich Josepha Karla Eduarda Hosera Karte des Riesen-Gebirgs nach den besten Hülfsmitteln und neuesten geographischen Ortsbestimmungen entworfen von Jos. C.E. Hoser. Gestochen von Ch. Junker z 1806 roku.

Relacje z podróży przez Górne Łużyce (i przez Zgorzelec) odbytych w 1796 i 1802 roku

• David Friedrich Schulze, Podróż z Turyngii w śląskie Góry Olbrzymie przez Saksonię, Szwajcarię Saską, Górne Łużyce, z przystankami na Oybinie i w Unięcicach. Wybór, Wydawnictwo Wielka Izera, [Chromiec] 2021.

Publikacja zawiera opis pieszej wędrówki nauczyciela domowego, późniejszego pastora i kaznodziei, Davida Friedricha Schulze (1775-1810) odbytej w 1802 roku. Na jej trasie znalazł się m.in. Zgorzelec.

Publikację zdobią grafiki z epoki autorstwa Adriana Zingga (1734-1816).

• Johann C.F. GutsMuts, Moja podróż po Ojczyźnie z Turyngii w Góry Olbrzymie aż po źródła Łaby i przez Czechy w Góry Kruszczowe  z przystankami w Erfurcie, Lipsku, Dreźnie, Budziszynie, Zgorzelcu, Bolesławcu, Cieplicach, Jeleniej Górze, Hostinném, Turnovie, Pradze, Teplicach i Freibergu. Wybór, Wydawnictwo Wielka Izera, Chromiec 2021.

Publikacja jest relacją z wyprawy odbytej w towarzystwie uczniów w 1796 roku przez pedagoga, pioniera  nowoczesnego wychowania fizycznego, autora podręczników gimnastyki  i prac z dziedziny geografii, Johanna Christopha Friedricha Guts Muthsa (1759-1839).

Publikację zdobią kolorowe grafiki z epoki autorstwa Daniela Bergera (1744-1825), które powstały na podstawie obrazów olejnych malarza-pejzażysty Sebastiana Carla Christopha Reinhardta (1738-1827).

Czytelnia MBP posiada już w swoich zbiorach publikację Podróżnicy w Górach Olbrzymich wydaną w 2020 r. przez Wydawnictwo Wielka Izera i Muzeum Śląskie w Görlitz, o której pisaliśmy TUTAJ.