Do udziału w corocznym wyjeździe studyjnym dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zaprosiła bibliotekarzy powiatu zgorzeleckiego, reprezentację zaprzyjaźnionej Stadtbibliothek Goerlitz, emerytowane koleżanki oraz przedstawicieli współpracujących z biblioteką stowarzyszeń i organizacji.

Tegoroczny program edukacyjno-szkoleniowego wyjazdu obfitował w dużą porcję wiedzy o historii regionu. Uczestnicy odwiedzili XVI-wieczny pałac w Bukowcu, który jest obecnie m.in. siedzibą Związku Gmin Karkonoskich, a także Ornamental Farm Bukowiec - Muzeum „Tajemniczy Las”, Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów oraz park w Bukowcu - zarządzane przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Kolejnym punktem programu było Muzeum Pałac Łomnica, gdzie zapoznaliśmy się z filmem i wystawą „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”.

Oprócz poznawania zabytków architektonicznych, duże wrażenie pozostawiła okoliczna, budząca się do życia, otaczająca pałace, przyroda – parki, stawy, strumienie i okazałe pomniki przyrody (jak choćby imponujące rozmiarami dęby i lipy).

Umownie zwana Doliną Pałaców i Ogrodów Kotlina Jeleniogórska jest niezwykle bogatym w budowle pałacowe i willowe regionem. Nie mniej atrakcyjna i bogata jest tu również przyroda, i to zarówno ta naturalna (bujna i różnorodna roślinność, wspaniałe panoramy górskie) jak i ta, uformowana zamysłem człowieka, w postaci parków, ogrodów i zbiorników wodnych. Wszystko to razem wzięte powoduje, że jest to unikatowy region na skalę europejską, niczym nie ustępujący takim uznanym miejscom jak francuska Dolina Loary, zabytki Włoch czy Wielkiej Brytanii. Z całą pewnością Kotlina Jeleniogórska zasługuje na więcej uwagi nie tylko gości z Polski i świata, ale i mieszkańców pobliskich powiatów. W procesie tym zamierza pomóc także nasza biblioteka.

Zwiedzanie Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów.

W parku w Bukowcu. Zdjęcie grupowe.

Przed Herbaciarnią w Bukowcu. Zdjęcie grupowe.

Zwiedzanie Muzeum Pałac Łomnica.

Fot. © MBP ZGORZELEC