26 września w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie dla młodzieży szkół średnich z Dariuszem Rekoszem, pisarzem, animatorem kultury i twórcą słuchowisk, autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu, Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu.

W ostatnim tygodniu września obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek. Tydzień Zakazanych Książek został zainaugurowany w Stanach Zjednoczonych w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na próby cenzurowania książek.

Autor podczas spotkania przedstawił wybór 30 książek, zakazanych w różnych momentach historii z różnych powodów, m.in. „O obrotach sfer niebieskich” Kopernika czy „Rok 1984” Orwella. Przybliżył temat cenzury i zachęcał do czytania książek, które wzbudzały kontrowersje na tle religijnym, politycznym czy obyczajowym.

Spotkanie dla młodzieży szkół średnich z Dariuszem Rekoszem, pisarzem, animatorem kultury i twórcą słuchowisk, autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dariusz Rekosz.

Książka z dedykacją Dariusza Rekosza.

Fot. © MBP ZGORZELEC