To autorski projekt z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień. Od 2001 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu prowadzi „Biblioteczkę Profilaktyki Uzależnień”, organizujemy spotkania z terapeutami, psychologami, lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Współpracujemy ze szkołami i organizacjami: Stowarzyszeniem Profilaktyki i Profesjonalnej Pomocy Osobom Uzależnionym, grupą Al-Anon. W tym roku ze względu na sytuację spowodowaną pandemią Covid-19 zmieniła się forma pracy i realizacji zadań programu uzależnień. Z uwagi na wprowadzone obostrzenia, aby móc zrealizować wymagania programowe zrealizowano dwa etapy konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Stop nałogom”. Na I etap konkursu wpłynęło 16 prac, do drugiego etapu przystąpiło 38 osób. Ogólnie 54 prace, które zostały ocenione przez Komisję konkursową oraz nagrodzone (książkami, czytnikami, dyplomami oraz drobnymi upominkami). Uroczyste wręczenia nagród dla laureatów konkursu odbyło się w Miejskim Domu Kultury z udziałem Burmistrza Miasta Zgorzelec Rafała Gronicza. Zorganizowaliśmy również kilkanaście spotkań z terapeutą Leopoldem Lisickim i jego podopiecznym Kamilem Pawliszczukiem w szkołach podstawowych, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. J. Korczaka oraz w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

Nasz program Książka uczy – leczy – pomaga dofinansowany jest w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przez Wydział Edukacji i Spraw Społecznych przy Urzędzie Miasta Zgorzelec.

Serdecznie dziękujemy.