Z okazji Tygodnia Bibliotek i dokładnie w Dzień Bibliotekarza, który świętujemy 8 maja, odbyły się warsztaty artystyczne pt. „Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru” przeprowadzone dla uczniów zgorzeleckich szkół: Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu oraz Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu. Warsztaty przeprowadzili edukatorzy Muzeum Pana Tadeusza.

Muzeum Pana Tadeusza jest najnowszym (od 2016) oddziałem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Oprócz działalności wystawienniczej Muzeum prowadzi również działalność edukacyjną i artystyczną.

Ebru to dawna technika zdobienia papieru, która polega na przenoszeniu na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych na wodzie zagęszczonej tłustą substancją. Papier ozdobiony w tej technice bywa nazwany również papierem marmurkowanym i w przeszłości służył m.in. do wykonywania okładek książek.

Podczas warsztatów każdy z uczniów miał okazję wykonać własny unikatowy papier marmurkowy. Swoje oryginalne prace uczniowie zabrali ze sobą do szkoły.

Warsztaty artystyczne pt. „Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru”.

Fot. © MBP ZGORZELEC