Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z Leszkiem Kanią, autorem pracy pt. Budziszyn 1945. Ostatnia kontrofensywa Wehrmachtu. Fakty i mity. Spotkanie odbędzie się 5 października (godz. 17) w Miejskim Domu Kultury.

Autorem tej arcyciekawej – zwłaszcza dla mieszkańców naszego regionu oraz amatorskich i profesjonalnych historyków - publikacji jest Leszek Kania, dr hab., prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Budziszyn 1945 znakomicie uzupełnia naszą wiedzę o dramatycznych walkach toczonych na Łużycach w końcowej fazie II wojny światowej, w kwietniu 1945 roku. To w naszym mieście ulokowano cmentarz poległych w tej operacji żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, który stał się swego rodzaju kamieniem węgielnym polskiego (od 1945 roku) Zgorzelca.

Wydawnictwo „Pomost” tak oto zachęca do lektury wydanej w 2023 roku książki:

Co naprawdę wydarzyło się na Łużycach w kwietniu 1945 r.? Czy generał Świerczewski był dyletantem, czy został kozłem ofiarnym błędów sowieckiego dowództwa? Co ukryli 60 lat temu peerelowscy badacze przed czytelnikami? Czy bitwa pod Budziszynem była niemieckim sukcesem czy klęską?

Warto się przekonać. Zapraszamy serdecznie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na promocję książki „Budziszyn 1945. Ostatnia kontrofensywa Wehrmachtu. Fakty i mity” dra hab. Leszka Kani. 5 października 2023 godz. 17:00. Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, ul. Parkowa 1. Wstęp wolny.