W zbiorach regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu znajduje się unikatowa kolekcja dawnych pocztówek, którą w ostatnim czasie udało nam się powiększyć. Składa się obecnie z 255 egzemplarzy. Przedstawiają one widoki z terenu obecnego Zgorzelca, powiatu zgorzeleckiego, Görlitz oraz najbliższej okolicy. 14 najnowszych w kolekcji kartek pocztowych przez cały październik prezentowanych jest na wystawie w Czytelni MBP. Część posiadanych przez naszą bibliotekę pocztówek w latach ubiegłych została zdigitalizowana i jest udostępniana w zasobach kolekcji Zgorzeleckiej Biblioteki Cyfrowej na portalu Cyfrowy Dolny Śląsk (https://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra). Ponadto w księgozbiorze regionalnym gromadzimy publikacje poświęcone kartkom pocztowym jak np. Pieńsk na dawnych pocztówkach ze zbiorów Tadeusza i Marcina Dubrawskich.

Do poznania naszych zbiorów zaprosiliśmy wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. Po poznaniu kilku faktów z historii kartek pocztowych oraz portalu Cyfrowy Dolny Śląsk i Zgorzelecką Biblioteką Cyfrową młodzież samodzielnie przeglądała kolekcję dawnych pocztówek.

Lekcja biblioteczna o dawnych pocztówkach w Czytelni MBP.