W piątek naszą Bibliotekę odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu. Młodzież zapoznała się z działami Biblioteki udostępniającymi zbiory – Wypożyczalnią, Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnią – a także z zadaniami Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

W Czytelni uczniowie zapoznali się ze specyfiką gromadzonego w tym dziale księgozbioru: są to głównie książki naukowe i popularnonaukowe, encyklopedie, słowniki, leksykony, literatura fachowa, czyli książki poszerzające wiedzę. Uczniowie dowiedzieli się również, że w Czytelni można uzyskać dostęp do czytelni internetowej IBUK Libra, gdzie oprócz literatury z różnych dziedzin wiedzy znajdują się także książki dla dzieci i młodzieży, w tym tytuły dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

W Czytelni uczniowie mieli okazję poznać różne typy materiałów składających się na zbiory regionalne: księgozbiór regionalny, prasę regionalną i lokalną, wycinki prasowe, kartoteki zagadnieniowe, Dokumenty Życia Społecznego (tzw. DŻS-y), zbiory specjalne. Młodzież dowiedziała się również, że część kolekcji pocztówek (z początku XX w.), znajdujących się w naszych zbiorach specjalnych jest dostępna online w Zgorzeleckiej Bibliotece Cyfrowej na portalu Cyfrowy Dolny Śląsk.

Na zakończenie spotkania nasi goście spróbowali swoich sił w układaniu puzzli.

Zbiory regionalne udostępniane są Czytelnikom Biblioteki w systemie prezencyjnym – na miejscu w Czytelni. Zapraszamy do korzystania.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu zwiedzają Wypożyczalnię.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu zwiedzają Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu zwiedzają Czytelnię.

Lekcja biblioteczna o zbiorach regionalnych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu. Uczniowie układają puzzle.

Lekcja biblioteczna o zbiorach regionalnych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu. Uczniowie prezentują swoje prace.

Fot. © MBP ZGORZELEC